Jagody goji – smaczne i dobre dla zachowania zdrowia

Kategorie: 

Owoc jagody goji [kolcowój chiński] – pochodzi z południowo - wschodniej Europy i Azji, ma czerwoną barwę, jest niewielki – osiąga długość około 2 cm, jest bardzo delikatny. Zbiory tych owoców polegają na strząsaniu a nie zrywaniu, ponieważ ta druga czynność mogłaby spowodować ich zgniecenie i zniszczenie.

 

Jagody GOJI [czyt. Go:czi], zaliczane są do grupy owoców tzw. SUPERFOODS – ponieważ charakteryzują się dużą koncentracją korzystnych składników, m.in.: są bogatym źródłem witamin (C, A, B1, B2, B6 i E), węglowodanów, białek (18 aminokwasów – w tym egzogenne), przeciwutleniaczy, mikro i makroelementów.

 

W Polsce można kupić jedynie suszone owoce. Najlepszej jakości owoce suszone są na słońcu od lipca do września, w ten sposób zabezpiecza się je przed zepsuciem. Powinny mieć około maksymalnie 15 % wilgotności, aby były odpowiednio zabezpieczone. Ogromne bogactwo cennych składników w tym małym czerwonym owocu, powoduje, że jagody goji spożywa się w niewielkich ilościach (zalecana dzienna dawka około 1-2 garście suszonych owoców).

 

Według legendy, za panowania dynastii Tang ( ok. 800 r.n.e.), niedaleko buddyjskiej świątyni znajdowała się studnia porośnięta krzakami goji. Przez wiele lat niezliczona ilość czerwonych owoców spadała do jej wnętrza. Pielgrzymi, którzy spożywali wodę z owej studni cieszyli się bardzo dobrym zdrowiem, nawet w wieku starczym nie posiadali siwych włosów, nie stracili ani jednego zęba, nie narzekali na wzrok, nie chorowali.
 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem