Kalafior – najbardziej użyteczne warzywo w żywieniu człowieka

Kategorie: 

Dietetycy z USA wydali oświadczenie, że pośród wszystkich warzyw kalafior jest najbardziej przydatny dla zdrowia. Zawiera prawie wszystkie witaminy i minerały, jakich potrzebuje człowiek, podaje GlobalScience.

 


To bezcenne warzywo wyróżnia fakt, że jest dobrze przyswajane przez organizm. Według amerykańskich dietetyków dzienna norma (50 g kalafiora) jest jednym z najpotężniejszych antyoksydantów i źródłem witaminy C. Warzywo zawiera również mnóstwo witaminy A, która jest niezbędna dla zdrowego wzroku i skóry. Witaminy z grupy B zawarte w kalafiorze, wzmacniają układ krążenia i układ nerwowy. Roślina zawiera kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, magnez, żelazo i wiele minerałów.


Spożywanie kalafiora jest wskazane przy chorobie jelit, wątroby, pęcherzyka żółciowego. Warto go spożywać, gdy walczymy z otyłością. Kalafior wzmacnia naczynia krwionośne i obniża zły cholesterol. Można śmiało powiedzieć, że częste jedzenie tego warzywa może zapobiegać poważnym chorobom tj. zawałowi serca, czy udarowi.


Należy zauważyć też, że kalafior jest  niezbędnym składnikiem diety dla dzieci, zwłaszcza tych, u których zdiagnozowano problemy związane z funkcjonowaniem jelita grubego. Roślina jest bogata w tzw. białko roślinne, które jest najważniejszym budulcem dla szybko rosnących organów.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem