Nowe elektroniczne implanty pozwalają poruszać sparaliżowanymi kończynami

Kategorie: 

Uszkodzenie rdzenia kręgowego prowadzi do paraliżu kończyn a człowiek zmuszony jest poruszać się na wózku inwalidzkim. Jednak specjalne implanty, stymulujące rdzeń kręgowy właśnie sprawiły, że cztery sparaliżowane osoby znów mogły poruszać nogami, kolanami, kostkami oraz palcami.

 

Opracowaniem niezwykłych implantów zajęli się uczeni z Uniwersytetu w Louisville i Uniwersytetu w Kalifornii. Czworo sparaliżowanych mężczyzn uczestniczyło w eksperymencie, który pozwolił im poruszać nogami. Uczestnicy badania, mimo że nie potrafili jeszcze chodzić samodzielnie, wraz z ulepszeniem tej technologii będą mogli w przyszłości zostawić wózek inwalidzki.

 

Implant zawierający 16 elektrod, który pozwolił im poruszać nogami, został wszczepiony nie w miejscu urazu lecz w dalszym, nienaruszonym regionie lędźwiowym rdzenia kręgowego. Stymulacje elektryczne powodują iż nerwy znajdujące się w rdzeniu kręgowym stają się bardziej wrażliwe na sygnały pochodzące z mózgu.

 

W 2011 roku, niepełnosprawny Rob Summers, dzięki wszczepionym implantom, potrafił nawet stać przez kilka minut bez pomocy drugiej osoby oraz poruszać się na bieżni. Naukowcy planują przeprowadzać dalsze testy z nadzieją, że pewnego dnia człowiek, dzięki tym wyjątkowym implantom, będzie mógł samodzielnie się poruszać.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem