Nowy wynalazek uwolni ludzkość od zawałów serca

Kategorie: 

Amerykańscy naukowcy, korzystając z druku 3D, stworzyli unikalną zewnętrzną membranę, która, noszona na sercu, przyczyni się do jego poprawnego działania.

 

Cienka elastyczna błona, w którą ubiorą serce, będzie indywidualnie dopasowywana. Innowacyjne urządzenie, wyposażone w elektrody, kontroluje pracę narządu i musi pasować jak ulał. Prototypy zostały przetestowane na królikach i ponoć działają niezawodnie.

 

Naukowcy z University of Illinois i Washington University piszą o swoim niesamowitym wynalazku w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature. Urządzenie powstało z myślą o zapobieganiu w przyszłości atakom serca u ludzi. Badacze uważają, że choć już teraz można byłoby zaaplikować urządzenie człowiekowi, to jednak będzie to możliwe dopiero za 10 – 15 lat. Trwają badania kliniczne i prace nad ulepszaniem wynalazku.

 

Jak powstała niezwykła elektroniczna membrana? Naukowcy opowiadają, że najpierw przeskanowali serce królika w specjalnym aparacie, tworząc trójwymiarowy model komputerowy niezbędny do wyprodukowania formy dla membrany. Następnie włókna i elektrody utworzyły samą sztuczną powłokę, a czujniki w nią wbudowane mają wchodzić w interakcję z innymi częściami ciała i do tego dostosowywać bicie serca. Oznacza to, że wynalazek w niedalekiej przyszłości zastąpi rozrusznik serca.

 

Czujniki kontrolują przepływ sygnałów tkanki układu nerwowego. Posłuży im to do „regulowania pompy”. Ta metoda pozwala zachować stabilną pracę nawet podczas ataku lub arytmii. Bodźce elektryczne kontrolują serce, a w sytuacji kryzysowej krew dalej płynie w tętnicach i żyłach. Nowy wynalazek ma przedłużyć żywotność ludzi.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem