Pożyteczni krwiopijcy wracają do łask

Kategorie: 

Właściwości lecznicze pijawek znane były już w starożytności. Traktaty medyczne od tysięcy lat opisują różne sposoby wykorzystania pijawek w celach medycznych. Leczenie, za ich pomocą, było bardzo popularne w Indiach, Grecji, czy Egipcie. W Europie zaczęto je wykorzystywać znacznie później - dopiero około XVII wieku. Pod koniec XX wieku ta metoda leczenia została uznana za przestarzałą i niepotwierdzoną i wkrótce zapomniano o pijawkach. Obecnie sytuacja zaczęła się zmieniać.
 

 
 
Pijawki lecznicze mogą być stosowane przy wielu schorzeniach. Jednak istnieją choroby, przy których ich stosowanie jest zakazane. Listę otwiera hemofilia, choroby nowotworowe oraz ogólne osłabienie pacjenta związane z wadliwą pracą nerek i wątroby. Nie jest wskazane używanie ich także przez kobiety w ciąży. Hirudoterapia zalecana jest przy chorobach układu krążenia, nadciśnieniu, czy żylakach. Stosuje się ją  także w leczeniu chorób kręgosłupa i stawów. Naukowo udało się potwierdzić, że pijawki mogą usunąć stare zakrzepy, okazują się przydatne w procesie gojenia ran, oraz do oczyszczania ich z infekcji. Kiedy pijawki umieści się na świeżych szwach pooperacyjnych, proces gojenia będzie znacznie szybszy i bez komplikacji. Działalność pijawek pozytywnie wpływa także na wygląd blizn.
 
Powszechnie uważa się, że lecznicze właściwości pijawek polegają na tym, że wysywa ona krew. Tymczasem pijawka, przyssana do skóry, jest w stanie pobrać zaledwie kilka kropli krwi. Ślina pijawki zawiera około 400 enzymów, których nie udało się jeszcze zsyntetyzować w laboratorium. Posiadają one na prawdę niezwykłe własciwości! Przykładowo, jeden z enzymów - hirudyna rozrzedza krew i poprawia przepływ krwi. Doskonale nadaje się na  leczenie objawów żylaków i zakrzepicy.
 
Nie każda pijawka nadaje się do tej metody leczenia. Pomimo, że istnieje ponad sto gatunków pijawek, w medycynie używane są jedynie dwa gatunki. Hoduje się je na specjalnych farmach, w sterylnych warunkach, a każde zwierzątko dostaje swój certyfikat. Okres dojrzewania pijawek do terapii, wynosi ponad rok. Pijawki bywają kapryśne i zdarza się, że odmawiają trzymania się ciała człowieka. Po udanej sesji leczniczej rana może trochę krwawić, ale pod wpływem działania enzymów, krew szybko krzepnie. Ze względu na to zjawisko, wielu niechętnie poddaje się terapii.

 
Jak sprawdzić pochodzenie pijawki przed terapią i mieć pewność, że wszystko jest w porządku? W gabinecie, który oferuje takie usługi trzeba zażądać certyfikatu. Po zakończonej sesji pijawkę się zabija - umieszcza się ją w specjalnym roztworze, gdzie jest uśmiercana. Terapię może prowadzić jedynie wykwalifikowany lekarz. Przed zabiegiem powinien on przeprowadzić dokładną konsultację medyczną, identyfikując potencjalne przeciwwskazania, aby wyeliminować niepożądane efekty.
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Michał

Jest nieco nieścisłości w

Jest nieco nieścisłości w artykule - w terapii wykorzystuje się 3 gatunki pijawek, wszystkie mają własciwości lecznicze - przede wszystkim Hirudo Medicinalis - to własciwa pijawka lekarska, Hirudo Verbana, oraz Hirudo Orientalis.  Generalnie nie stosuje się pijawek przy problemach zwiazanych z krzepliwością krwi - mogą one być związane z wadami generycznymi lub zaawansowanymi chorobami np. wątroby. Nie stosuje sie także pijawek w krytycznych stanach niedokrwienia kończyn - proszę pamietać, że lecznicze własciwości pijawek nie są panaceum na wszystkie choroby. Terapie z wykorzystaniem pijawek leczniczych wykonują także osoby po specjalistycznych kursach które współpracują z lekarzami.  Pewnym dyskomfortem po terapii jest to, że z miejsc gdzie pijawki były przystawione saczy sie krew przed okres 6 do 12h. Substancje które wstrzykuje pijawka oprócz lokalnego działania np. likwidowanie stanu zapalnego po pewnym czasie działaja na cały organizm człowieka. Często jest tak że lecząc jedno schorzenie przy okazji wyleczy się inne. Pijawki oddziaływują też na układ nerwowy, człowiek staje się spokojniejszy, zrelaksowany, łatwiej radzi sobie ze stresem, poprawia się nastrój i powracają checi do działania.
Zamiast antybiotyków polecam pijawki - czysta natura!

0
0

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem