W Czeczenii zakazano sprzedaży napojów energetycznych

Kategorie: 

Parlament Republiki Czeczeńskiej wprowadził bardzo nietypowe prawo. Ustawowo nałożono kary za sprzedaż i dystrybucję napojów energetycznych. Wcześniej podobne prawo wprowadzono w Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

Czeczeńskie prawo zakłada grzywny za sprzedaż i dystrybucję napojów energetycznych. Maksymalne kary mają sięgać od 30 do 40 tysięcy rubli z konfiskatą napojów energetycznych włącznie. Walka z popularnymi napojami opiera się na przekonaniu ustawodawcy o ich szkodliwości.

 

Dyskusja na temat wpływu tych napojów na zdrowie rozpoczyna się w wielu krajach. Podstawowe wątpliwości dotyczą tego czy zezwalać na powszechne spożywanie tych napojów przez nieletnich. W szkołach w Wielkiej Brytanii znajdują się nawet dystrybutory z napojami energetycznymi, a nauczyciele zaczynają widzieć efekty tego stanu rzeczy narzekając na nadreaktywność uczniów.

 

Jedna puszka napoju energetycznego zawiera przeważnie do 15 łyżeczek cukru i ponad 100mg kofeiny. To odpowiednik czterech puszek Coca Coli. Jest to więc dawka spora a kofeina ma działanie pobudzające. Aktualnie w Wielkiej Brytanii trwa kampania społeczna, której celem jest wymuszenie zmian w prawie zakazujących sprzedaży tych napojów na terenie szkół.

 

W Arabii Saudyjskiej już takie prawo wprowadzono. Napoje energetyczne potraktowano tam jak tytoń. Nie wolno tam ich reklamować nawet w formie sponsoringu sportowego. Sprzedaż jest ściśle reglamentowana. Nie da się kupić energy drinka w restauracjach czy w stołówkach szkolnych, Napoje są dostępne w specjalnych sklepach.

 

Być może warto rozważyć podobne restrykcje również w innych krajach. Muszą się jednak najpierw pojawić badania naukowe, które potwierdzałyby ponad wszelką wątpliwość, że istnieje niezbity dowód na związek przyczynowo skutkowy między piciem napojów energetycznych i kłopotami zdrowotnymi.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem