Znaleziono nowe dowody na szkodliwość opalania się w solarium

Kategorie: 

Zgodnie z najnowszym badaniem, przeprowadzonym przez amerykański Komitet ds. Żywności i Leków, młodym ludziom powinno się zabronić opalania w solarium. Teraz organizacja ta ubiega się o wprowadzenie prawa, aby nastolatkom całkowicie zakazać korzystania z solarium, donosi serwis Raut. 

 

 

Korzystanie ze sztucznego słońca może uszkadzać skórę i prowadzić do rozwoju nowotworów złośliwych, w szczególności raka skóry. Naukowcy obrali za cel przekazanie społeczeństwu bardziej przejrzystych i spójnych informacji na ten temat. Komitet sugeruje, aby w każdym gabinecie oferującym tego rodzaju usługi, wywieszać informację dla klientów o szkodliwości promieni UV i przekazywać im te informacje zanim podejmą oni decyzję o opalaniu w solarium. Jeśli wniosek Komitetu zostanie przyjęty, dla każdej kabiny w USA będzie trzeba zdobyć zezwolenie i uzyskać dodatkowe certyfikaty na jej użytkowanie. 

 

Osoby często korzystające z solarium powinny pamiętać o regularnych badaniach na obecność raka skóry. Zgodnie z danymi statystycznymi, korzystanie z solarium zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych czerniaka nawet o 75%. Nie tak dawno, badania przeprowadzone w klinice Mayo wykazały, że w ciągu ostatnich 40 lat, częstość występowania czerniaka wzrosła ośmiokrotnie wśród młodych kobiet i cztery razy wśród młodych mężczyzn w grupie wiekowej od 18 do 39 lat.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika sosenka

Mam pytanie, czy to samo

Mam pytanie, czy to samo tyczy się fototerapii - leczenia skóry (np. atopowego zapalenia skóry) promieniami UVB? Czy to światło, którym leczą w szpitalu jest w jakiś sposób oczyszczone i nie ma tak bardzo destrukcyjnego działania jak światło w solarium? Ja od miesiąca leczę AZS na całym ciele i skóra się poprawia, chociaż twarz jest zaczerwieniona, spalona... Zastanawiam się czy jest to bezpieczne. Terapia potrwa najdłużej 3 miesiące.

0
0

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem