Bakterie w jelitach mogą powodować chorobę Parkinsona: nowe badanie fińskich naukowców

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Helsińskiego i Uniwersytetu Wschodniej Finlandii sugeruje, że bakterie obecne w jelitach człowieka mogą mieć związek z chorobą Parkinsona. Według publikacji w czasopiśmie Frontiers in Cellular and Infection Microbiology, drobnoustroje Desulfovibrio, które występują w kale pacjentów z chorobą Parkinsona, tworzą więcej skupisk alfa-synukleiny, co może przyczyniać się do rozwoju choroby.

Choroba Parkinsona jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych, charakteryzującą się zaburzeniami ruchowymi, drżeniem kończyn i innymi objawami. Choć tylko 10-15% przypadków można wyjaśnić genetycznie, ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

 

Badanie zostało przeprowadzone na dziesięciu pacjentach z chorobą Parkinsona oraz na ich zdrowych małżonkach. Naukowcy wyizolowali różne szczepy bakterii Desulfovibrio z próbek kału i użyli ich do karmienia genetycznie zmodyfikowanych robaków. Wyniki wykazały, że robaki zasilane bakteriami Desulfovibrio tworzyły skupiska alfa-synukleiny szybciej, były większe i częściej umierały w porównaniu do robaków z grupy kontrolnej.

 

Odkrycia te mogą mieć znaczenie w identyfikowaniu osób narażonych na ryzyko rozwoju choroby Parkinsona poprzez analizę mikrobiomu jelitowego. Istnieje również możliwość, że leczenie niektórych szczepów bakterii Desulfovibrio może łagodzić objawy tej choroby.

 

Dotychczasowe badania sugerują, że nasilenie objawów choroby Parkinsona jest związane ze stężeniem bakterii Desulfovibrio w jelicie. To potwierdza istotną rolę badania mikroflory jelitowej w zrozumieniu mechanizmów rozwoju choroby.

 

Profesor Louise Hiller z University of Bristol komentuje te badania, mówiąc: „To bardzo ważne badanie, które ukazuje związek między mikroflorą jelitową a chorobą Parkinsona. Może to prowadzić do opracowania nowych metod leczenia i zapobiegania tej chorobie”.

 

Badania nad mikroflorą jelitową i jej wpływem na zdrowie są jednym z najważniejszych obszarów badań w dziedzinie nauki. Mamy nadzieję, że nowe odkrycia przyczynią się do lepszego zrozumienia przyczyn chorób i pomogą nam dbać o nasze zdrowie.

 

Podsumowując, badania naukowe pokazują, że istnieje związek między bakteriami obecnymi w jelitach a chorobą Parkinsona. To odkrycie może mieć istotne znaczenie dla przyszłych metod diagnostyki i leczenia tej choroby, otwierając nowe perspektywy w dziedzinie medycyny i zdrowia.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj