Nietolerancja grawitacji może być przyczyną zespołu jelita drażliwego

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zespół jelita drażliwego (IBS) to częste zaburzenie, które niesie ze sobą znaczną niewygodę - nieprzyjemne wypróżnienia, ból, wzdęcia, zaparcia lub biegunkę. Mimo że dolegliwość ta jest powszechna, jej przyczyny pozostają nieznane. Gastroenterolog Brennan Spiegel z Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles zaproponował niedawno nową hipotezę, która stawia IBS w zupełnie nowym świetle.

 

Według artykułu opublikowanego w American Journal of Gastroenterology przez Spiegela, IBS jest efektem niezdolności naszych organizmów do prawidłowego radzenia sobie z grawitacją. Jeżeli kontrola grawitacji ciała nie funkcjonuje prawidłowo, nasza przepona może się ześlizgnąć i naciskać na jelita, prowadząc do problemów z motoryką jelit i z nadmiernym rozwojem bakterii.

 

Nasz układ nerwowy - twierdzi Spiegel - ewoluował w świecie grawitacji, co może wyjaśniać, dlaczego tak wielu z nas odczuwa „motyle w brzuchu”, gdy jesteśmy zdenerwowani. Nerwy w jelitach to swoiste starożytne sensory przeciążeń, które ostrzegają nas, gdy jesteśmy zagrożeni upadkiem.

 

Problemy w reakcji na grawitację mogą powodować chaos w interakcjach między jelitami a mózgiem, zgodnie z koncepcją Spiegela. Nacisk na jelita może wpływać na mikrobiom jelitowy, prowadząc do nadwrażliwości, stanów zapalnych i dyskomfortu.

 

Jeżeli przyczyną IBS jest problem z radzeniem sobie z grawitacją, wyjaśniałoby to, dlaczego fizjoterapia i ćwiczenia mogą być tak skuteczne w łagodzeniu objawów. Wyjaśniałoby to również, dlaczego poziom serotoniny jest zwykle podwyższony u osób cierpiących na IBS.

 

Co ciekawe, hipoteza Spiegela nie wyklucza innych teorii dotyczących IBS i jest łatwa do przetestowania. Obecnie nie ma jednoznacznego testu na IBS, a jego objawy różnią się u różnych pacjentów. Dlatego IBS jest często diagnozowane przez wykluczenie innych dolegliwości.

 

Szacuje się, że około 10% ludzi na całym świecie cierpi na IBS, a Spiegel jest jednym z wielu naukowców próbujących zrozumieć, dlaczego. Inne proponowane teorie to zaburzenia równowagi mikrobiomu jelitowego, stres, problemy z układem nerwowym i dieta.

 

Chociaż hipoteza Spiegela wymaga jeszcze więcej badań, może stanowić ważny krok w zrozumieniu przyczyn IBS i opracowaniu skuteczniejszych metod leczenia tego złożonego zespołu.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj