Odkryto bakterię, która przeciwdziała negatywnym skutkom spożywania przetworzonej żywności

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Podczas nowych badań przeprowadzanych na gryzoniach zidentyfikowano szczep bakterii jelitowej, która przeciwdziała szkodliwym skutkom spożywania przetworzonej żywności. Odkrycie to może pomóc w poprawie jakości produktów spożywczych, a także w opracowaniu nowych terapii leczniczych wykorzystujących bakterie jelitowe.

 

Liczne badania udokumentowały szkodliwość chemicznie przetwarzanej żywności, takiej jak płatki zbożowe, chleb, makarony, czekolada, produkty mięsne czy napoje gazowane. Ich nadmierne spożycie skutkuje otyłością, opornością organizmu na insulinę, a także podwyższonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Co więcej, niektóre badania sugerują, że pewne choroby autoimmunologiczne, takie jak cukrzyca typu 1, celiakia czy stwardnienie rozsiane, mogą być spowodowane właśnie przez wpływ przetworzonej żywności na jelita.

 

Coraz więcej ludzi stara się unikać przetworzonych pokarmów spożywczych lub zastępować je zdrowszymi odpowiednikami, jednak, jak się okazuje, odmienną strategię może stanowić także zadbanie o swoją florę bakteryjną. Naukowcy uważają bowiem, że odpowiednio zasilona flora bakteryjna jelit ma istotny wpływ na metabolizowanie spożywanych pokarmów, przykładowo niwelując szkodliwy wpływ przetworzonej żywności na nasz organizm.

 

Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis dowiedli, że konkretna bakteria jelitowa o nazwie Collinsella intestinalis rozkłada szkodliwe substancje chemiczne zawarte w przetworzonej żywności, czyniąc je nieszkodliwymi. Szczegółowe wnioski opublikowano w czasopiśmie naukowym Cell Host & Microbe.

Zespół naukowców wykorzystał wyhodowane w sterylnych warunkach myszy do zbadania wpływu bakterii Collinsella intestinalis na substancję chemiczną o nazwie fruktoselizyna. W skrócie zaszczepiono gryzoniom wskazaną bakterie, a następnie karmiono je przetworzoną żywnością.

 

Fruktoselizyna jest jedną z substancji towarzyszących procesowi przetwarzania żywności, w szczególności wtedy, gdy aminokwasy reagują z cukrami w wysokich temperaturach. W organizmie tworzy ona kilka zaawansowanych produktów glikacji, które powiązano m.in. z cukrzycą typu 2 i innymi chorobami przewlekłymi pojawiającymi się wraz z wiekiem, takimi jak miażdżyca.

Myszy, którym zaszczepiono bakterię Collinsella intestinalis, lepiej radziły sobie ze szkodliwą fruktoselizyną, ponieważ ich jelita były w stanie rozkładać ją do nieszkodliwym metabolitów. Co więcej, na skutek tego poziom pożytecznych bakterii jeszcze wzrósł. Badanie to daje głębsze spojrzenie na sposób, w jaki metabolizowane są składniki naszej współczesnej diety i jak ścisły związek ma to z drobnoustrojami występującymi w jelitach.

 

Badacze mają nadzieję, że dokonane przez nich odkrycie pomoże w opracowaniu bardziej odżywczych i mniej szkodliwych produktów spożywczych, a także w identyfikacji i wykorzystaniu niektórych szczepów bakterii jelitowych, które mogą przetwarzać potencjalnie szkodliwe substancje chemiczne w ich niegroźne metabolity.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika spacepol

A czy nie łatwiej i

A czy nie łatwiej i NORMALNIEJ(!) było by w końcu zlikwidować tą trującą żywność zamiast kombinować z nowymi bakteriami, które nie wiadomo jak wpłyną na resztę naszych organizmów po wielu latach?! 

0
0

Skomentuj