Co jest lepsze dla jelit – gotowane czy surowe posiłki?
Image
Obróbka termiczna żywności mogła mieć istotny wpływ na rozwój ludzkiego mikrobiomu jelitowego. Pokarmy, które gotujemy, zmieniają nie tylko swoje fizyczne, ale także chemiczne właściwości. Często ma to wpływ na ich wartość odżywczą, a także na to, w jaki sposób trawi je nasz układ pokarmowy. Jakie zatem posiłki są zdrowsze – na bazie surowych czy może gotowanych produktów?
Dotychczas badano, w jaki sposób różne diety, także wegetariańskie, wpływają na florę bakteryjną jelit. Nie ustalono jednak, w jaki sposób na nasz mikrobiom jelitowy oddziałuje sam proces gotowania żywności. Na to pytanie postanowili odpowiedzieć naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwersytetu Harvarda. Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Nature Microbiology.
Badania rozpoczęto od ustalenia, w jaki sposób gotowane bądź surowe pokarmy wpływają na mikroflorę jelitową myszy. W tym celu karmiono gryzonie dietą zawierającą gotowaną lub surową wołowinę, a także gotowane lub surowe słodkie ziemniaki. Wybrano akurat takie pokarmy, ponieważ wcześniejsze badania wykazały, że gotowanie znacząco zmienia ich zawartość odżywczą, a dodatkowo oba produkty powszechnie występują w naszym jadłospisie.
Pierwsze odkrycie dotyczyło skutków obróbki termicznej mięsa – a właściwie ich braku. Nie odnotowano żadnej różnicy we florze bakteryjnej jelit gryzoni zarówno w przypadku gotowanego, jak i surowego mięsa. Jednak w przypadku słodkich ziemniaków zauważono wyraźne zmiany. Myszy odżywiane surowymi ziemniakami posiadały znacznie uboższy mikrobiom jelit, a także wyższy odsetek niekorzystnych bakterii Bacteroidetes.
W kolejnym kroku naukowcy karmili gryzonie nie tylko surowymi lub gotowanymi słodkimi ziemniakami, ale także białymi ziemniakami, burakami, marchewką, kukurydzą i groszkiem, czyli pokarmami o różnej zawartości skrobi i różnym stopniu strawności. Tak, jak odkryto poprzednio, gotowane i surowe ziemniaki – obu odmian – w różny sposób wpływały na różnorodność mikrobiologiczną jelit. Nie dotyczyło to jednak pozostałych warzyw.
Choć każdy wie o tym, że nie należy spożywać surowych ziemniaków, to wnioski płynące z badania są nieco ciekawsze. Ustalono bowiem, że niekorzystne jest spożywanie surowych pokarmów o dużej zawartości skrobi, która ulega przekształceniu pod wpływem ciepła. Naukowcy odnotowali także, że myszy karmione surowym pokarmem zyskały niższą masę ciała i odpowiadała za to wyłącznie flora bakteryjna jelit. Gdy przeszczepiono mikrobiom myszy karmionych gotowanym pokarmem gryzoniom na surowej diecie, one także przybrały na wadze.
W ostatnim etapie badań wzięło udział 5 zdrowych kobiet i 3 zdrowych mężczyzn w wieku 24-40 lat. Szef kuchni przygotował dla nich takie same posiłki roślinne, różniące się jedynie tym, że część była surowa, a część gotowana. Uczestnicy próbowali ich w losowej kolejności przez 3 dni. Po wskazanym czasie na surowej lub gotowanej diecie przesłali próbki kału do laboratorium w celu jego analizy.
Po raz kolejny naukowcy zauważyli wyraźne różnice między florą bakteryjną jelit po surowej i gotowanej diecie. Zmienił się skład kolonii bakteryjnych, choć nie był on identyczny jak w przypadku gryzoni. W przyszłości badacze zamierzają sprawdzić kolejne różnice między kolejnymi gotowanymi bądź surowymi pokarmami.
Ocena
- 933 widoki
Dodaj komentarz