Witamina D sposobem na odporność

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Suplementowanie witaminy D może oszczędzić ponad trzem milionom ludzi w Wielkiej Brytanii przeziębień i grypy każdego roku, twierdzą naukowcy. Witamina ta jest niezbędna do zachowania zdrowych kości, ale odgrywa także istotną rolę w działaniu systemu immunologicznego.

 

Jednocześnie witamina D jest trudna do pełnego uzupełnienia w okresie zimowym, ze względu na o wiele mniejszy kontakt człowieka ze światłem słonecznym. Naukowcy zebrali dane ponad 11 tysięcy osób z 25 oddzielnych badań, analizując ich infekcje dróg oddechowych.

Na podstawie wyników stwierdzono, że jedna osoba na 33 przyjmujące suplement witaminy D, nie zachoruje na grypę lub przeziębienie. Mimo iż nie jest to spektakularny wynik, jest on nadal wyższy od popularnych szczepionki przeciw grypie, gdy prawdopodobieństwo nie zachorowania cwynosi 1 do 40.

 

Głównym zadaniem witaminy D w organizmie jest regulowanie ilości wapnia i fosforu, które są niezbędne dla wzrostu i utrzymania zdrowych kości, zębów oraz mięśni. W skrajny przypadkach, jej niski poziom może prowadzić u dzieci do krzywicy, a u dorosłych do osteomalacji, powodującej silny ból kości i mięśni. Jednak zbyt wysoki poziom witaminy D może prowadzić do wysokiego poziomu wapnia we krwi, który wiąże się z problemami z sercem i nerkami.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Piotr

Proponuję przestać pisać

Proponuję przestać pisać takie bajki , że sama wit.D3 jest taka cudowna , bo nie jest . Do prawidłowego działania potrzebuje wit. A , boru i magnezu , a współpracuje z wit. K2 i omega 9 .
 

0
0

Skomentuj