Lekarze zasugerowali, że pleśń jest przyczyną ciężkiej choroby płuc

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Naukowcy z Uniwersytetu w Bergen odkryli, że skład mikrobiomu w dolnych drogach oddechowych jest zaburzony u pacjentów z sarkoidozą. Praca została opublikowana w czasopiśmie Microbiome.

 

Aby sprawdzić, czy skład mikrobiomu jest zaburzony w sarkoidozie, naukowcy włączyli do badania 35 pacjentów i 35 zdrowych osób z grupy kontrolnej. U pacjentów z sarkoidozą mikrobiom płuc rzeczywiście uległ zmianie. W szczególności mieli większą różnorodność gatunków Aspergillus w dolnych drogach oddechowych i niższy poziom peptydów przeciwdrobnoustrojowych w porównaniu ze zdrowymi osobnikami.

 

Badanie wskazuje na możliwy związek między mikrobiomem dolnych dróg oddechowych a progresją choroby w sarkoidozie. Przez długi czas uważano, że dolne drogi oddechowe są sterylne, ale ostatnio odkryto, że mają własny zestaw stale obecnych drobnoustrojów.

 

Sarkoidoza jest ogólnoustrojową chorobą zapalną, trudną do zdiagnozowania i leczenia, a jej przyczyny i mechanizm pozostają niejasne. Pacjenci charakteryzują się nagromadzeniem komórek odpornościowych ziarniniaków w płucach. Niektórzy naukowcy sugerują, że sarkoidoza może być spowodowana przez zakaźny patogen.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj