Poznaj właściwości zdrowotne herbaty z rumianku

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Herbata rumiankowa jest stosowana od wieków na wiele dolegliwości zdrowotnych. Naukowcy postanowili zbadać skuteczność naparu z rumianku w leczeniu kilku konkretnych dolegliwości oraz chorób, w tym nowotworów i cukrzycy. 

 

Herbata rumiankowa powstaje z suszonych kwiatów rumianku. Właściwości zdrowotne herbaty zależą od ilości kwiatów w jej składzie. Warto jednak wiedzieć, że im mocniejsza herbata, tym wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej, dlatego warto zacząć od małych dawek.

 

Pierwsza z właściwości zdrowotnych rumianku dotyczy uśmierzania bólu. W kilku badaniach udowodniono, że picie naparu z rumianku może zmniejszać bóle menstruacyjne. Kobiety biorące udział w badaniach zgłaszały także mniejsze wahania nastroju w wyniku regularnego picia herbaty rumiankowej.

Niektóre badania wykazały, że regularne picie herbaty z rumianku może obniżyć poziom cukru we krwi u osób cierpiących na cukrzycę. Oczywiście rumianek nie jest substytutem leków przeciwcukrzycowych, jednak może być naturalnym uzupełnieniem leczenia.

 

Badania z 2004 roku wskazują na to, że herbata z rumianku może mieć działanie antyestrogenne. Oznacza to, że regularne picie naparu z rumianku może zapobiegać osteoporozie lub spowalniać jej postępowanie.

 

Ze względu na zawartość przeciwutleniaczy, rumianek może zmniejszać stany zapalne. Długotrwałe stany zapalne wiążą się z szerokim zakresem problemów zdrowotnych, dlatego osoby, które się z nimi borykają powinny włączyć do leczenia także herbatę rumiankową.

Kilka badań sugeruje, że napar z rumianku może zwalczać komórki nowotworowe, a także zapobiegać ich rozwojowi. Naukowcy uważają jednak, że potrzeba głębszej analizy tego spostrzeżenia, ponieważ dotyczyło ono jedynie niektórych zwierząt, a nie ludzi.

 

Powszechnie uważa się, że herbata rumiankowa posiada właściwości uspokajające. Rumianek pijemy na przykład podczas problemów ze snem. Wielu naukowców uważa, że herbata rumiankowa działa jak benzodiazepiny – leki, które zmniejszają stany lękowe i ułatwiają zasypianie. 

Wdychanie naparu z rumianku może złagodzić objawy przeziębienia. W badaniach z lat 80. wykazano także, że stosowanie okładów z rumianku na skórę wspomaga gojenie się ran. Istnieją również maści z dodatkiem rumianku, które stosuje się w przypadku egzem lub łagodnych stanów zapalnych skóry.

 

Warto pamiętać, że rumianek może powodować alergię, szczególnie gdy jest zanieczyszczony pyłkami innych roślin. Osoby z nawet lekką reakcją alergiczną po stosowaniu rumianku powinny wstrzymać się od jego dalszego używania. Ze względów bezpieczeństwa rumianku nie powinno podawać się niemowlętom oraz małym dzieciom.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj