Poznaj korzyści zdrowotne jakie daje koper włoski

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Koper włoski jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych roślin leczniczych, zwalczających między innymi takie dolegliwości jak kolki i zapalenie spojówek. Napar z kopru włoskiego ma przyjemny aromat i jest stosowany od wieków w wielu kulturach.

 

Napar z kopru włoskiego ma charakterystyczny smak i aromat, przypominający lukrecję. Przez wieki dochodzono do wielu właściwości zdrowotnych kopru włoskiego, a picie herbaty na jego bazie jest sprawdzoną praktyką w medycynie naturalnej na całym świecie.

 

Dziś wiadomo, że herbata z kopru włoskiego ma właściwości łagodzące wzdęcia, moczopędne, przyspieszające metabolizm, może leczyć nadciśnienie tętnicze, poprawić wzrok, zapobiegać jaskrze, regulować apetyt, leczyć katar, wspomagać trawienie, redukować stres oraz oczyszczać organizm z toksyn.

 

Napar z kopru włoskiego stosuje się w leczeniu zespołu jelita drażliwego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, choroby Crohna i innych chorób, które mają wpływ na układ pokarmowy. Koper włoski jest często stosowany w połączeniu z innymi środkami ziołowymi, które leczą problemy trawienne. 

Badania przeprowadzone w 2012 roku wykazały, że picie naparu z kopru włoskiego może łagodzić bóle menstruacyjne. Jego właściwości antyspasmodyczne sprawdzają się także w przypadku uśmierzania kolki u niemowląt.

 

Wielu zwolenników medycyny naturalnej zaleca picie herbaty z kopru włoskiego, jako sposób na regulowanie cukru we krwi. Badania na myszach przeprowadzone w Bangladeszu wykazały, że wyciąg z kopru włoskiego zmniejsza poziom glukozy we krwi w tempie porównywalnym do standardowych leków przeciw hiperglikemii.

 

Koper włoski jest uznawany za ziele pomocne w leczeniu bólu. Te same badania z Bangladeszu wykazały, że ekstrakt z kopru włoskiego zmniejsza odczuwanie bólu na poziomie zbliżonym do zażywania aspiryny.

 

Jedną z mniej bezpośrednich zalet z picia herbaty z kopru włoskiego jest nawodnienie organizmu. Ciepły, smaczny, bezkofeinowy napój można pić o każdej porze dnia, bez obawy na późniejsze problemy ze snem, jak w przypadku kawy czy herbaty.

 

Koper włoski jest uważany za dość łagodny dla organizmu, chociaż niektóre osoby mogą być na niego uczulone. Możliwe jest także jego przedawkowanie w przypadku spożywania go w postaci oleju. Niektóre badania wykazały, że koper włoski ma działanie estrogenne i nie powinny go pić kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią. Osoby z nowotworami lub z ich wysokim ryzykiem, także powinny unikać spożywania kopru włoskiego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj