Styczeń 2016

Kilka słów o tym, jak należy zachowywać się przed operacją

Przygotowanie się do operacji jest równie ważne, jak sama operacja. Z powodu nieprzestrzegania zaleceń lekarskich dotyczących okresu przedoperacyjnego, rocznie odwołuje się setki operacji. Najczęściej lekarze użalają się na fakt, że pacjenci jedzą przed zabiegiem lub nie przyjmują leków zgodnie z zaleconym harmonogramem - podaje The Daily Mail

 

Mało kto wie, ale nie można golić się przed zabiegiem, dotyczy to także nóg. Golenie można spowodować powstanie mikroskopijnych ranek, zwiększając ryzyko zakażeń skóry i mieszków włosowych. Jeśli chcesz pozbyć się owłosienia, należy to zrobić przynajmniej tydzień wcześniej - twierdzi Ron Cutler, mikrobiolog z Uniwersytetu Queen Mary. 

 

Równie niebezpieczne jest odchudzanie się przed operacją. Chociaż niektórym otyłym pacjentom zaleca się zrzucenie kilku kilogramów, aby uniknąć problemów podczas znieczulenia, zmniejszyć ryzyko infekcji i zakrzepicy, to - jak radzą lekarze - wystarczy jedynie ograniczyć spożycie kalorii przez około pięć dni przed operacją. Niekontrolowane odchudzanie może powodować również utratę masy mięśniowej, co może znacznie utrudnić powrót do zdrowia po operacji, a nawet osłabić mięsień sercowy, czy płuca.

 
Odrębną kwestią jest przyjmowanie leki. Przed operacją nie wolno przyjmować np. środków rozrzedzających krew (np. aspiryny), ponieważ krew po nich nie będzie krzepła. Problem ten nie dotyczy jednak leków regulujących ciśnienie krwi. Lekarze zastrzegają, że należy je przyjmować do samej operacji, ponieważ niekontrolowane skoki ciśnienia podnoszą ryzyko udaru mózgu i podnoszą ryzyko wykrwawienia w trakcie samej operacji. 
Również naturalne lekarstwa muszą podlegać kontroli. Czosnek, żeń-szeń i imbir mogą również zwiększać ryzyko krwawienia w trakcie operacji.
 
Powszechnie wiadomo, że zanim trafimy na stół operacyjny, musimy parę godzin przeczekać z pustym żołądkiem. Podanie znieczulenia na "pełny żołądek" może spowodować wymioty w trakcie operacji, co może w efekcie spowodował zadławienie i zgon. Niektórzy pacjenci próbując oszukać głód sięgają  po gumy do żucia. Niestety wtedy żołądek zaczyna produkować więcej kwasu, który w trakcie operacji może opuścić żołądek, może to wtedy stanowić duży problem. 
 
Lekarze radzą, aby w dzień operacji wziąć prysznic. Chodzi tu zwłaszcza o pozbycie się bakterii z powierzchni ciała, które mogą prowadzić do zakażeń pooperacyjnych. I jeszcze ważna uwaga dla kobiet: paznokcie powinny być krótko obcięte i bez lakieru. Nie tylko zmniejszy to ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii, ale i pozwoli bez komplikacji podłączyć czujnik kontrolujący poziom tlenu we krwi pacjenta.
 
Palacze muszą zrezygnować z papierosów na kilka dni przed operacją. W rzeczywistości, nawet jednodniowe powstrzymanie się od palenia wspomaga proces powrotu do zdrowia po operacji. Uszkodzone tytoniem płuca są łatwiejsze skolonizowania przez bakterie i do wywołania infekcji. Infekcje pooperacyjne są powszechne wśród palaczy.
 
 
 

W Chinach powstała pierwsza sztuczna ludzka wątroba

Chińskim naukowcom udało się opracować system wsparcia organizmu w walce z zaburzeniami tego ważnego dla życia organu. Jak twierdzą wynalazcy - sztuczna wątroba może pomóc podtrzymać funkcjonowanie organizmu i przedłużyć życie pacjentom, aby mogli doczekać się odpowiedniego dawcy wątroby do przeszczepu. Jest to niestety często jedyne rozwiązanie w krytycznych przypadkach

 

Jak podaje portal English.news.cn, badania na zwierzętach laboratoryjnych przeprowadzili naukowcy z Instytutu Nauk Biologicznych Chińskiej Akademii Nauk. Okazało się, że świnie cierpiące na ostrą niewydolność wątroby u których zastosowano nowy system miały 80% szanse na przeżycie, podczas gdy wszystkie nieleczone świnie umarły w ciągu trzech dni. 

 

Przeprowadzono również badania kliniczne na ludziach. W pierwszym eksperymencie wzięła udział 61-letnia pacjentka, która przez 40 lat cierpiała na zapalenie wątroby typu B. Po przeprowadzeniu wstępnych badań i potwierdzeniu diagnozy podłączono jej nowo wynalezione urządzenie. Okazało się, że stan pacjentki się ustabilizował, a jej życiu już nie zagraża niebezpieczeństwo. 
 
 

Kawa jest w stanie zmniejszyć wielkość kobiecych piersi

Szwedzcy badacze stwierdzili ostatnio, że ilość wypijanej dziennie kawy wpływa na rozmiar kobiecych piersi. Według badań trzy filiżanki kawy dziennie mogą zmniejszyć biust do 17%. Specjaliści twierdzą, że to działanie kofeiny, która w tym wypadku jest bardzo przydatna w naturze, ponieważ zmniejszenie gruczołów prowadzi do zmniejszenia ryzyka raka piersi.

 

Zespół uczonych z Uniwersytetu w Lund odkrył, że kawa wpływa na rozmiar gruczołów mlecznych u kobiet. Zależność jest prosta, im większa dawka kofeiny w ciągu dnia, tym z czasem mniejszy biust. Eksperci odkryli też, że trzy filiżanki kawy dziennie, zapobiega występowaniu niektórych chorób układu krążenia. Z kolei naukowcy z Francji stwierdzili, że codzienne spożycie kawy ma pozytywny wpływ na jakość pamięci u kobiet.

Warto przypomnieć, że wcześniejsze badania wskazują na to, że bezpieczny poziom spożycia kofeiny zależy od wielu innych czynników, min. genetycznych, czy płci danej osoby. Również przyjmowane leki mogą wpłynąć na zmniejszenie szkodliwości spożytej kawy. Na przykład przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, wpływa na wolniejsze wchłanianie kofeiny. Dawka śmiertelna kofeiny to spożycie 10 000 mg tej substancji. Jest to około 75 filiżanek kawy dziennie.