Jadowite pająki przenoszą bakterie oporne na antybiotyki

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ze względu na zewnętrzne podobieństwo do słynnych i niebezpiecznych czarnych wdów, pająki Steatoda są często mylone z nimi i nazywane „fałszywymi wdowami”. Okazuje się, że są jednak niebezpieczne. Ukąszenia niektórych steatodów powodują silny ból i ropnie. Początkowo te jadowite pająki żyły wyłącznie na wyspach u wybrzeży Afryki, ale pod koniec XVIII wieku trafiły do ​​Wielkiej Brytanii, gdzie przywożono je statkami handlowymi. Tam się osiedliły, a teraz zamieniły się w gatunek inwazyjny.

Obecnie Steatoda występuje w Europie kontynentalnej, a także w Ameryce Północnej i Południowej. Jadtych pająków zawiera koktajl neurotoksyn i enzymów, za pomocą których unieruchamiają zdobycz i natychmiast zaczynają ją trawić. Na szczęście dla człowieka ta trucizna nie wystarcza i ból ustępuje zwykle po kilku godzinach męki. Jednak naukowcy z Wielkiej Brytanii i Irlandii odkryli, że ukąszenia steatody mogą mieć bardziej odległe i niebezpieczne konsekwencje.

 

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Scientific Reports naukowcy donoszą, że kolejny „sekretny składnik” został znaleziony w jadzie S. nobilis. Wyhodowano z niego bakterie, z których wiele może wywoływać choroby. Na dodatek są one również odporne na antybiotyki. Nic dziwnego, że w Wielkiej Brytanii co jakiś czas pojawiają się doniesienia o tym, jak zwykle całkowicie nieszkodliwe ugryzienie kończyło się dla ofiary ciężką martwicą, amputacją, a nawet śmiercią.

Naukowcy złapali „fałszywe wdowy”, a także endemiczne pająki w Wielkiej Brytanii, znajdując na nich ślady obecności bakterii z 11 różnych rodzajów. Na steatodach znaleziono 22 rodzaje drobnoustrojów, z których 12 może powodować infekcje - takie jak gronkowce. Autorzy wykazali, że trzy z nich (Pseudomonas putida, Staphylococcus capitis i S. edaphicus) wykazują oporność na antybiotyki różnych klas. 

 

Do tej pory wielu ekspertów wątpiło, że ukąszeniem „fałszywej wdowy” można się zarazić. W końcu jad tych pająków zawiera enzymy trawienne, które mogą utrzymać sterylność ich trującego aparatu. Jednak to nie wystarcza i każde ukąszenie należy traktować osobno. Trzeba jeszcze zbadać, jaką rolę mogą odgrywać pająki w rozprzestrzenianiu się bakterii odpornych na antybiotykoterapię, które są obecnie uważane za jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla ludzkości.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj