Już wkrótce będzie można sobie wyhodować nowy ząb

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zapowiada się długo oczekiwany przełom w implantologii stomatologicznej. Naukowcy opracowali nową metodę zastępowania brakującego zęba za pomocą materiału poddanego bioinżynierii. W efekcie w jamie ustnej pacjentów będą wszczepiane zalążki, z których zacznie się rozwijać nowy ząb.

 

Przełomu dokonali naukowcy brytyjscy z King's College London. Prowadzono badania, ponieważ obecne techniki implantacji zębów pozostawiają wiele do życzenia i często na skutek tarcia dochodzi do uszkodzenia kości szczęki. Dzieje się tak, ponieważ taki ząb nie ma korzenia. Starano się, zatem zmienić podejście i zamiast wszczepiać ząb po prostu wyhodować go.

 

Aby powstał biotechnologiczny ząb potrzebne są komórki nabłonka dziąsłowego pacjenta oraz komórki macierzyste, które przeistaczają się w zalążek zęba. To rzeczywisty przełom w stomatologii, ponieważ do tej pory mechanizm powstawania zębów nie był do końca znany. Teraz pojawiła się nadzieja, że proces ten będzie pod kontrolą. Otwiera to zupełnie nowe możliwości dla współczesnych dentystów.

 

Eksperyment, który przyniósł przełom został wykonany za pomocą próbek komórek dziąsła pobranych od pacjentów King's College London skojarzonych z komórkami macierzystymi myszy. Po przeszczepieniu takiego zalążka do szczeki myszy udało się wyhodować hybrydowy myszo-ludzki nowy ząb. Był to pełnoprawny ząb z korzeniem zębiną i szkliwem.

 

W tym momencie potrzebne jest tylko dokonanie pierwszej implantacji w tej technologii u ludzkiego pacjenta. Głównym wyzwaniem jest zaprogramowanie dorosłych ludzkich komórek mezenchymatycznych do tworzenia konkretnie zębów danego rodzaju.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Franc

Trochę informacji znalazłem,

Trochę informacji znalazłem, na temat implantów w 3 dni, ponieważ zainteresowały mnie implanty bikortykalne. Piszą o nich implanty w 3 dni- czas leczenia tyle własnie trwa, czasem nawet krócej. Czy ktoś ma doświadczenie z implantami bikortykalnymi?

0
0
Portret użytkownika star

Nie chciałabym być królikiem

Nie chciałabym być królikiem doświadczalnym w temacie hodowania brakujących zębów. bo nikt dzisiaj nie da gwarancji, że w miejscu przeznaczonym dla zęba, wyrośnie rzeczywiście nowy ząb, a nie coś inneg.
Niedawno czytałam, że komórki macierzyste, zastosowane do uzupełniania tkanek na twarzy pacjentki, (uszkodzone usta i błona śluzowa podniebienia), zrobiły "niespodziankę" i wyrosła tam owłosiona skóra.
Ciekawe jakie jeszcze oryginalne elementy mogłyby wyrosnąć w miejsce zęba?s
Żarty żartami, ale nadzieja, "że już wkrótce", jest chyba lekko przesadzona.

0
0

Skomentuj