Lekarze nauczyli się przewidywać rychłą śmierć pacjenta na podstawie wzroku

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy odkryli nowy wskaźnik ryzyka przedwczesnej śmierci pacjentów z niewydolnością serca. Zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie ESC Heart Failure, może na to wskazywać wielkość źrenicy.

 

Lekarze obserwowali grupę 870 osób, które później podzielono na pacjentów z dużymi i małymi źrenicami. Potem byli obserwowani przez następne dwa lata. Jak się okazało, osoby z niewydolnością serca i z małymi źrenicami umierały dwukrotnie częściej niż osoby z większymi źrenicami. Ponadto prawie 50% osób prawdopodobnie ponownie trafiło do szpitala, podczas gdy pacjenci z dużymi źrenicami wracali w 28% przypadków.

„Obserwacje pokazały, że pomiar powierzchni źrenicy może być nową nieinwazyjną metodą oceny stanu pacjentów z niewydolnością serca” - wynika z wniosków naukowców.

Lekarze przypominają, że badanie źrenic jest już aktywnie wykorzystywane w diagnostyce stanu pacjentów z chorobą Alzheimera, chorobą Parkinsona, cukrzycą i innymi. Zwraca się uwagę, że poszukiwanie wiarygodnych, nieinwazyjnych metod określania zagrożeń dla zdrowia jest jednym z najważniejszych zadań dla dzisiejszych lekarzy.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj