Polscy naukowcy opracowali nową metodę szybkiego wykrywania sepsy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali nową metodę szybkiego wykrywania sepsy. Za jej pomocą we krwi pacjenta można wykryć bakterie lub grzyby, mogące doprowadzić do wystąpienia zakażenia. Wynalazek radykalnie przyspiesza możliwość zastosowania przez lekarza odpowiedniej i skutecznej terapii. Metoda okazała się również korzystna w wykryciu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

 

Jeden z autorów badania, dr Tomasz Gosiewski z Katedry Mikrobiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego powiedział, że dzięki nowej metodzie można wykryć patogeny we krwi pacjenta z podejrzeniem sepsy w ciągu sześcu godzin. Oznacza to, że lekarz będzie mógł podjąć szybką, właściwą antybiotykoterapię aby natychmiast zaaplikować pacjentowi właściwy, skuteczny lek.

 

Do ustalenia wystąpienia zespołu ogólnoustrojowej reakcji zapalnej, wywołanej zakażeniem, będzie prowadziło standardowe badanie krwi. Naukowcy oddzielą z niej DNA ludzkie oraz DNA drobnoustrojów. Następnie metoda ta umożliwi precyzyjne wykrycie markerów genetycznych, które są typowe dla konkretnych bakterii czy wirusów, ponieważ każdy organizm i bakteria posiada charakterystyczny odcinek DNA czy RNA. Jeśli taki odcinek zostanie wykryty w próbce krwi to znaczy, że znajduje się w niej konkretna bakteria czy wirus.

 

Za pomocą tej metody można zidentyfikować nie tylko sepsę. Można ją też zastosować do wykrycia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, do zbadania próbek zwierzęcych i innych próbek, w których mogą być grzyby lub bakterie. Metoda została już opatentowana ale na razie nie można jej zastosować do diagnozowania pacjentów, ponieważ musi mieć certyfikat który wskazuje iż produkt jest dopuszczony do użytku medycznego. Potrzebne są duże środki, aby przebadać tę metodę na dużej grupie pacjentów z sepsą. Bez partnera przemysłowego to się nie uda - podkreśla dr Tomasz Gosiewski.

 

Naukowcy poszukują przedsiębiorcy gotowego do wyłożenia środków. Metoda mogłaby się znaleźć na rynku za jakieś dwa-trzy lata . "Za postępowanie patentowe zapłaciła uczelnia, z którą mamy umowę. To uczelnia ma prawa do wynalazku i tylko ona może podejmować działania zmierzające do komercjalizacji". - podkreślił dr Gosiewski.

 

 

Na podstawie: http://innpoland.pl/118261,naukowcy-z-krakowa-stworzyli-wynalazek-ktory-pozwoli-blyskawicznie-wykryc-sepse-we-krwi-pacjenta

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj