Najnowsza szczepionka na koronawirusa uzyskała unikalne wyniki na testach

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Testy szczepionki na myszach i naczelnych wykazały niezwykle wysoki poziom tworzenia się przeciwciał neutralizujących, tj. dziesięć razy wyższy niż u osób, które miały COVID-19. Ponadto szczepionka wykazała dobrą odporność komórkową i zdolność ochrony przed zmutowanym wirusem SARS-CoV-2. Stosowanie szczepionki jest możliwe w małej dawce, a przechowywanie nie wymaga określonych warunków temperaturowych. Szczepionka jest obecnie przygotowywana do badań klinicznych.

 

Opracowanie szczepionki należy do naukowców z University of Washington w Seattle. Eksperymenty wykazały, że po szczepieniu poziom przeciwciał neutralizujących był dziesięciokrotnie wyższy niż u pacjentów po COVID-19. Jednocześnie dawka była sześciokrotnie niższa niż w przypadku konwencjonalnych szczepionek. Nowa szczepionka ma inne zalety.

 

Zatem testowanie szczepionki na naczelnych wykazało wytwarzanie przeciwciał, które są skierowane przeciwko różnym częściom białka wypustek SARS-CoV-2. Oznacza to, że szczepionka może zapewnić ochronę przed zmutowanymi szczepami SARS-CoV-2. Innym ważnym wynikiem jest rozwój odpowiedzi komórkowej na SARS-CoV-2, która może mieć kluczowe znaczenie dla tworzenia pamięci immunologicznej i stabilności szczepionki.

 

Szczepionka składa się z nanocząsteczek białka, które zawierają sześćdziesiąt kopii domeny wiążącej receptor białka kolca. Jak wyjaśniają naukowcy, struktura molekularna szczepionki naśladuje strukturę wirusa, co wyjaśnia jego zdolność do wywoływania silnej odpowiedzi immunologicznej.

 

Naukowcy na całym świecie opracowują obecnie setki szczepionek, z których niektóre muszą być używane w dużych dawkach, inne wymagają skomplikowanej produkcji, a niektóre muszą być przechowywane w lodówce. Eksperymentalna szczepionka rozwiązuje wszystkie trzy problemy jednocześnie, czyniąc potencjalne masowe szczepienia łatwiejszymi i tańszymi. Naukowcy planują teraz uruchomienie pilotażowych badań klinicznych.

 

Tymczasem główne potencjalne szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 są już w końcowej fazie badań klinicznych, po których można je zastosować do uodpornienia populacji. Amerykańscy naukowcy odkryli dla niektórych z nich nową przeszkodę. Powiedzieli, że cztery szczepionki, w tym rosyjski Sputnik V, mogą zwiększyć podatność na HIV.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj