Odkryto nowy mechanizm, który powoduje autodestrukcję komórek nowotworowych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W walce z rakiem, lekarze najczęściej stosują chemioterapię, choć wywołuje ona szereg negatywnych skutków ubocznych. W przypadku agresywnych nowotworów nie ma skutecznej terapii. Odkrycie naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie może odmienić ten stan rzeczy.

 

Badacze odkryli trzy konkretne rodzaje białek, które po zmodyfikowaniu wpływają na proces rozmnażania się komórek nowotworowych. Zastosowanie tego mechanizmu pozwala zablokować ich zdolność do podziału. Mówiąc krótko, im szybciej komórki nowotworowe będą chciały się rozmnażać, tym szybciej zostaną zlikwidowane.

"Odkrycie tego wyjątkowego mechanizmu, który zabija komórki rakowe nie naruszając komórek zdrowych, oraz fakt, że mechanizm ten działa na szereg szybko rozprzestrzeniających się ludzkich komórek nowotworowych, jest zachwycające. Zgodnie z mechanizmem, który odkryliśmy, im szybciej komórki rakowe rozmnażają się, tym szybciej i skuteczniej są eliminowane. Mechanizm uwolniony podczas mitozy może być odpowiedni w leczeniu agresywnych nowotworów, które pozostają nienaruszone przez tradycyjną chemioterapię" - powiedziała profesor Malka Cohen-Armon.

Eksperymenty wykazały, że nowa metoda pozwoli zwalczać nieuleczalne dotąd typy nowotworów, np. raka piersi, płuc, jajników, okrężnicy, trzustki, krwi oraz mózgu. Odkrycie może mieć istotne znaczenie w leczeniu chorób nowotworowych. Główna autorka badań, profesor Malka Cohen-Armon twierdzi, że będzie można opracować nowe leki, które uaktywnią mechanizm autodestrukcji komórek rakowych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj