Odkryto prawdziwy eliksir młodości

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wyniki najnowszych badań, przeprowadzonych przez naukowców z Kalifornijskiego Uniwersytetu w Berkeley, ujawniają nowy sposób walki z efektami starzenia się. Zespół wykazał, że rozcieńczenie osocza krwi może mieć silny efekt odmładzający na tkanki i narządy poprzez zmniejszenie stężenia szkodliwych białek, których ilość zwykle zwiększa się wraz z wiekiem. Co prawda, eksperyment został przeprowadzony na myszach, ale kto wie, czy podobne efekty będzie można uzyskać wśród ludzi?

 

Badanie zostało oparte o eksperymenty, które zostały przeprowadzone 15 lat temu. Irina i Michael Conboy odkryli wtedy, że łączenie starych i młodych myszy, aby ich organizmy dzieliły ze sobą krew i narządy, może odwracać niektóre efekty starzenia się u starszych gryzoni. Zapoczątkowało to liczne badania nad białkami i cząsteczkami, które mogą znajdować się we krwi młodych myszy.

 

Teraz, ten sam zespół przeprowadził eksperyment, który również skupia się na usuwaniu efektów starzenia się, lecz tym razem zastosowano inną metodę. Zamiast przetaczać młodą krew do organizmów starszych myszy, postanowiono sprawdzić, czy równie korzystne efekty można uzyskać poprzez oczyszczenie starej krwi ze szkodliwych białek i cząsteczek.

 

Naukowcy „wymienili” część krwi u starszych myszy na roztwór, złożony z podstawowych składników płynu fizjologicznego i albuminy surowiczej. Okazało się, że efekty odmładzania mózgu, wątroby i mięśni były takie same lub nawet mocniejsze niż w pierwszym eksperymencie, który przeprowadzono w 2005 roku. Co więcej, ten sam zabieg wykonany na młodych myszach nie miał żadnego negatywnego wpływu na ich zdrowie.

 

Po wymianie krwi zaobserwowano niższe stężenie szkodliwych białek prozapalnych, co sprzyja rozwojowi korzystnych białek, między innymi tych, które wspomagają unaczynienie. Naukowcy planują przeprowadzić badania kliniczne, aby zbadać korzystne efekty rozcieńczania osocza krwi na osobach starszych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Nat

M@tis nie wiem od jak dawna

M@tis nie wiem od jak dawna tu jesteś ale widzę że to miejsce odżyło dzięki Tobie. Mam nadzieję że nie znikniesz i dziękuję za ciekawe artykuły. Bardzo brakowało mi m.in. treści o UFO.

Pozdrawiam serdecznie Smile

0
0

Skomentuj