Pierwszy w historii biohaker edytował własne DNA

Kategorie: 

Źródło: http://pixabay.com

Josiah Zayner stał się pierwszą osobą, która edytowała własne DNA. Mężczyzna pokazał cały proces w transmisji na żywo na swoim blogu „Science, Art, Beauty”. Zayner twierdzi, że jest to drugi raz, kiedy sam zmodyfikował swoje geny.

 

Używając stosunkowo nowej techniki edycji genów – CRISPR (ang. Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats), usunął miostatynę ze swojego przedramienia. Miostatyna hamuje wzrost mięśni, więc mężczyzna powinien zauważyć wzrost masy mięśniowej po eksperymencie.

 

Procedura obejmowała tylko jeden fragment DNA, który zawiera białko (Cas9) i przewodnik RNA (gRNA). Kiedy zmodyfikowane DNA zostało wstrzyknięte do przedramienia, białko Cas9 i gRNA były zaprogramowane do usunięcia genu miostatyny.

Aby przekonać się, czy Josiah zostanie obdarowany nadludzką siłą, będziemy musieli poczekać na wynik eksperymentu, lecz jak mówi na swoim blogu cel tego doświadczenia był inny. Zdaniem mężczyzny, ludzkość znajduje się „na zakręcie ogromnych zmian”.

"Jestem jedną z pierwszych osób, które zmieniają swój genom. Dalsze tego typu działania będą miały miejsce z powodów medycznych, lecz po jakimś czasie mogą stać się niebezpiecznym narzędziem.”

Josiah Zayner jest byłym naukowcem NASA. Jego dzisiejszym celem jest demokratyzacja nauki oraz zapewnienie wszystkim chętnym narzędzi do szeroko pojętej biologii oraz inżynierii genetycznej. Niektórzy eksperci uważają jego ambicje za kontrowersyjne i obawiają się, że może to doprowadzić do powstania społeczności pseudonaukowców.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj