Wkrótce pierwszemu człowiekowi zostanie wszczepione serce świni

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ksenotransplantacja ma być odpowiedzią na ciągły niedobór organów, przeznaczonych do przeszczepu dla ludzi. Prace w tym zakresie nabierają tempa, a według słynnego brytyjskiego chirurga, pierwsze świńskie serce może zostać wszczepione człowiekowi już w ciągu trzech lat.

 

W wywiadzie dla Sunday Telegraph, sir Terence English, który 40 lat temu przeprowadził pierwszą transplantację serca w szpitalu Royal Papworth w Cambridge ogłosił, że jeszcze w tym roku zostanie wykonany przeszczep świńskiej nerki do ludzkiego organizmu. Jeśli ten zabieg ksenotransplantacji zakończy się sukcesem, za kilka lat świnia może posłużyć jako dawca serca.

 

Narządy świń posiadają rozmiary zbliżone do narządów ludzkich, dlatego uważa się, że mogłyby posłużyć do przeszczepów. Jeśli transplantacja świńskiej nerki i serca do ciała pacjenta pójdzie po myśli chirurgów, prawdopodobnie utoruje to drogę do bardziej zaawansowanych przeszczepów narządów zwierzęcych.

Ksenotransplantacja nerki zostanie wykonana w tym roku przez profesora Christophera McGregora z Uniwersytetu w Alabamie. Dzięki modyfikacji genetycznej, organizm pacjenta powinien przyjąć narząd, ale wszystko stanie się jasne dopiero po wykonaniu zabiegu.

 

Przygotowania do ksenotransplantacji odbywają się również w Stanach Zjednoczonych. Firma eGenesis, wykorzystując technikę edycji genów CRISPR, przeprowadza testy, które zakładają wszczepienie zmodyfikowanych narządów świń do organizmów małp. Jeśli badania zostaną zakończone sukcesem, w przyszłości w USA również odbędzie się bardziej skomplikowany przeszczep narządu zwierzęcego do ciała człowieka.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj