Przenośne sztuczne serce trafi do sprzedaży już w 2021 roku

Kategorie: 

Żródło: youtube.com

Francuska firma Carmat otrzymała pozwolenie od europejskich instytucji certyfikujących na sprzedaż pierwszego w Europie sztucznego serca. Sztuczny przeszczep serca to pośredni etap przeszczepiania serca pacjentom, którzy na przykład cierpią na niewydolność serca w ostatnim etapie.

 

Już w 2019r w pełni syntetyczne serce, opracowane przez francuską firmę biotechnologiczną, dało obiecujące wyniki u pacjentów z niewydolnością serca.

Dziesięciu pacjentom w trwających nad sztucznym sercem badaniach firma wszczepiła urządzenia, które funkcjonują niczym prawdziwy organ. Do każdego sztucznego serca dołączony jest pilot kontrolujący oraz zestaw baterii. Dzięki niemu pacjent jest w stanie doczekać daty przeszczepu żywego serca.

 

 

Obecnie na rynku jest tylko jeden dostawca sztucznych serc i jest nim firma SynCardia z siedzibą w USA. W przeciwieństwie do SynCardia, urządzenie Carmat jest zaprojektowane do samoregulacji, zmieniając przepływ krwi w zależności od aktywności fizycznej pacjenta.

Jednym z punktów końcowych badania było funkcjonowanie pacjenta z urządzeniem przez co najmniej sześć miesięcy lub do momentu operacji przeszczepu serca. Firma stwierdziła, że ​​70% pacjentów osiągnęło ten punkt końcowy, co jest o wiele lepszym wynikiem niż w poprzednim badaniu prowadzonym przez Carmat. Jednak prowadzone próby wciąż są na wczesnym etapie i będzie potrzeba większej liczby pacjentów, aby potwierdzić ten efekt.

Przedstawiciel firmy Carmat powiedział, że wyższy wskaźnik przeżycia wynikał częściowo z udoskonalenia procesu implantacji. Projekt ten wykazał wysoki poziom bezpieczeństwa w dotychczasowych procedurach, brak zgłoszania udarów lub krwawień z przewodu pokarmowego.

 

 

Carmat planuje zrekrutować do tego badania łącznie 20 pacjentów, w tym pierwszych dziesięciu przebadanych do tej pory. Firma spodziewała się pełnych wyników badania do 2020 r. Wtedy miała nadzieję ubiegać się o zatwierdzenie technologii w Europie.

Pod koniec 2018 roku Carmat zabezpieczył pożyczkę w wysokości 30 mln euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na wsparcie rozwoju i marketingu swojego patentu. Miejmy nadzieję, że dzięki napływowi gotówki firma może wprowadzić swoje sztuczne serce na rynek w ciągu kilku lat.

I właśnie w zeszłym roku firma Carmat ogłosiła, że jednemu z jej pacjentów, któremu urządzenie zostało wszczepione podczas badań, mijają już 2 lata skutecznego użytkowania.

 

Sztuczne serce Carmat może odnieść duży sukces. Do 2030 roku roczna sprzedaż w Europie może osiągnąć 700 milionów euro – powiedział Mohamed Kaabuni, analityk w Portzamparc. Wg wiadomości, akcje Carmat wzrosły aż o 46,6%.

Prace nad stworzeniem sztucznego serca rozpoczęły się 27 lat temu. W 1993 roku kardiochirurg Alain Carpentier przedstawił ten pomysł francuskiemu przemysłowcowi Jean-Lucowi Lagardeurowi. Lagardeur - właściciel Matry, firmy produkującej sprzęt lotniczy - zapewnił firmie Carpentier kilka laboratoriów i inżynierów. Ten projekt rozwijał się przez lata. Sztuczne serce ma trafić na rynek w drugiej połowie 2021 roku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj