Kategorie:
Pierwszy na świecie pacjent, któremu wykonano ksenoprzeszczep serca od świni, przeżył dwa miesiące. Jak na standardy współczesnej medycyny to ogromny okres, choć naukowcy wciąż ustalają przyczyny śmierci mężczyzny. Przez całe dwa miesiące rehabilitacji człowiek bardzo szybko wracał do zdrowia. W rezultacie znaleziono potencjalną przyczynę, która mogła doprowadzić do śmierci. Są to „nieoczekiwane zmiany elektryczne” w sercu świni. Jego przewodnictwo elektryczne, ze względu na modyfikacje genetyczne, najwyraźniej okazało się niejednorodne.
Naukowcy z University of Maryland przeprowadzili w styczniu tego roku historyczną operację przeszczepu serca u mężczyzny z niewydolnością serca od świni GMO. 57-letni pacjent praktycznie nie miał szans na przeżycie nawet z sercem od dawcy. Podejmując wszelkie ryzyko, przeprowadzono operację eksperymentalną. Udało się. W ciągu dwóch miesięcy rehabilitacji pacjentka szybko wróciła do zdrowia. Jego stan gwałtownie się pogorszył w połowie marca, a przyczyna śmierci jest nadal badana.
Po przeanalizowaniu danych EKG wiadomo już, że przeszczepione serce wykazało nieoczekiwane zmiany elektryczne, zgodnie ze stroną internetową uniwersytetu. Oznacza to, że jest mało prawdopodobne, aby śmierć była spowodowana niewydolnością serca lub odrzuceniem narządu.
Sygnały elektryczne w sercu świń zwykle przemieszczają się bardzo szybko. Sygnały te przemieszczają się szybciej niż w ludzkim sercu. Tymczasem u pacjenta po operacji sygnały rozchodziły się dość wolno, a momentami nawet wolniej niż typowe sygnały w ludzkim sercu. W tym samym czasie rytm serca był prawidłowy.
„Zmiany genetyczne wprowadzone w narządzie w celu zmniejszenia ryzyka odrzucenia układu odpornościowego nie były przyczyną nieoczekiwanych wyników widocznych w EKG” – skomentował współautor badania, Muhammad Mohiuddin.
Zdaniem naukowców serce świni przeszło liczne zmiany w nowym środowisku ludzkiego ciała, więc jedna lub więcej z tych modyfikacji może mieć wpływ na układ przewodzenia prądu. W przyszłych badaniach ważne jest dokładne określenie tych czynników, aby zminimalizować ryzyko dla dalszego rozwoju technologii ksenotransplantacji i jej wdrożenia w praktyce klinicznej.
Skomentuj