Zestaw EEG pozwoli „mówić” nawet ludziom z autyzmem

Kategorie: 

Źródło: Smartstones

Technologia odczytywania myśli jest coraz bardziej zaawansowana. Firma Smartstones opracowała specjalne słuchawki EEG, które umożliwiają odczyt fal mózgowych użytkownika. Wraz z dedykowaną aplikacją pozwalają mówić ludziom z afazją, na przykład autystykom!

System działa tak, że specjalny zestaw EEG, przypominający słuchawkowy, wyłapuje to co myśli używająca je osoba, a następnie jest to wyrażane w postaci słyszalnych zwrotów za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Dzięki technologii Smartstones dla osób z zaburzeniami mowy pojawiła się nowa szansa na komunikacje ze światem. 

 

Zestaw  pozwoli ludziom z chorobami takimi jak porażenie mózgowe i autyzm, aby komunikowali innym swoje myśli i uczucia. W rzeczywistości, system Smartstones działa podobnie do interfejsu dotykowego, ale bez fizycznego ruchu. Zgodnie z oczekiwaniami twórców projektu, jego rozwój może pozwolić zastąpić wkrótce wszystkie nowoczesne urządzenia, które pozwalają komunikować się ludziom z zaburzeniami mowy.

 

Obecnie zestaw słuchawkowy Smartstones jest jeszcze testowany, ale pierwsze wyniki są zaskakujące i obiecujące. Jeden z uczestników badania był w stanie bez wysiłku wyrazić swoje myśli, i to jest rzeczywiście niesamowite, biorąc pod uwagę, że szkolenie w użyciu innych technologii, które pomagają komunikować się w taki sposób, może trwać latami. 

 

Aplikacja Prose jest już dostępna w sklepie aplikacji Apple dla osób posiadających urządzenia z systemem iOS. Według firmy Smartstones system wciąż działa w wersji beta, ale i tak jest sprzedawany po 99 dolarów za sztukę. Zestaw EEG kosztuje dodatkowe 299 dolarów.

 

Technologia rozpoznawania myśli i formalizowania tego jako mowy, powinna się znacznie rozwinąć w najbliższej przyszłości. Jest to szansa na kontakt ze światem dla całej rzeszy ludzi uwięzionych w sobie po wylewach, udarach czy ciężkich wypadkach, a także może to oznaczać przełom w uzyskaniu kontaktu z ludźmi chorymi na autyzm.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj