Kategorie:
Narzędzia chirurgiczne to ogół specjalistycznych instrumentów, które używane są podczas zabiegów i operacji chirurgicznych (zarówno w chirurgii miękkiej, jak i twardej). Klasyczne narzędzia chirurgiczne, ze względu na sposób ich zastosowania, dzieli się na pięć podstawowych kategorii: tnące, chwytające, przemieszczające, szyjące i iniekcyjne. Jak wybrać odpowiednie instrumenty? Czym kierować się podejmując decyzję o zakupie narzędzi i sprzętów od konkretnego producenta i/lub dystrybutora?
Rodzaje narzędzi chirurgicznych
Chirurgia to dziedzina medycyny wymagająca nie tylko rozległej wiedzy, ale również ponadprzeciętnej precyzji. Narzędzia chirurgiczne to podstawowe wyposażenie oddziałów chirurgicznych, które obecnie uzupełnia specjalistyczny sprzęt medyczny (współcześnie coraz bardziej nowoczesny i zaawansowany). Instrumenty wykorzystywane przez chirurga dzieli się na pięć kategorii:
Narzędzia tnące
To instrumenty wykorzystywane do przecinania i preparowania tkanek. Podstawowym narzędziem w tej kategorii jest skalpel, czyli chirurgiczny nóż - wykonany z najwyższej jakości materiałów (najczęściej bardzo twardego węgliku tytanu), posiadający jednostronne, wymienne ostrza. Obecnie większość skalpeli współpracuje z ostrzami jednorazowymi. Drugim z chirurgicznych narzędzi tnących są nożyczki. Nożyczki chirurgiczne mają więcej zastosować – mogą służyć zarówno do przecinania i preparowania tkanek, jak i obcinania nadmiaru nici po zawiązaniu szwu. Ostrza nożyczek mogą być proste lub wygięte.
Narzędzia chwytające
To instrumenty służące do chwytania i przytrzymywania delikatnych tkanek (skóry, powięzi i mięśni) bądź naczyń krwionośnych. Podstawową grupą narzędzi w tej kategorii są pincety chirurgiczne (służące do chwytania i przytrzymywania tkanek) i anatomiczne (służące do chwytania i przytrzymywania naczyń krwionośnych). Inną grupą instrumentów chwytających są różnego rodzaju kleszczyki z zamkiem, które znajdują zastosowanie przede wszystkim do opanowywania krwawienia (czyli zaciskania naczyń krwionośnych). Niektóre modele kleszczyków są używane do przytrzymywania powięzi i mięśni, a inne do przytrzymywania żołądka i jelit. Kolejnym narzędziem chwytającym są klemy, które służą do zaciskania tkanek. Dzielimy je na klemy miękkie (niemiażdżące, używane do zaciskania naczyń i jelit) oraz klemy twarde (miażdżące, używane do zaciskania usuwanych fragmentów jelit).
Narzędzia przemieszczające
To instrumenty służące do unoszenia / podnoszenia i przesuwania tkanek, narządów , bądź naczyń krwionośnych. Są to przede wszystkim różnego rodzaju haki chirurgiczne, które znajdują zastosowanie w odciąganiu i rozwieraniu tkanek, którego celem jest uwidocznienie pola operacji.
Narzędzia szyjące
Skoro są narzędzia rozcinające – muszą być również… zszywające. Instrumenty szyjące służą do łączenia rozciętych podczas operacji (lub wcześniej, np. w wyniku wypadku) tkanek, narządów i naczyń krwionośnych. Podstawowym sprzętem w tej kategorii jest oczywiście igła chirurgiczna. Igły chirurgiczne różnią się między sobą wielkością oraz rodzajem ostrza – okrągłe służą do zszywania tkanek miękkich (np. mięśni i ścian narządów), a trójkątne do zszywania tkanek o większej wytrzymałości (np. skóry i ścięgien). Igły podczas zszywania trzymane są przez imadła chirurgiczne (nazywane również igłotrzymaczami). Szwy chirurgiczne mogą być wchłanialne (stosuje się je przede wszystkim do zszywania tkanek podskórnych) lub niewchłanialne (usuwa się je za pomocą pincety po zagojeniu się rany). Obecnie stosuje się najczęściej szwy atraumatyczne z nicią syntetyczną wtopioną w jednorazową igłę, a do zszywania tkanek twardych (np. łączenia mięśni i ścięgien) – również szwy wykonane z drutu stalowego. Sprzętem, który zastępuje tradycyjne igły i nici jest stapler, czyli aparat do zszywania mechanicznego.
Narzędzia iniekcyjne
Instrumenty iniekcyjne służą do wprowadzanie w tkanki, narządy lub naczynia krwionośne różnego rodzaju substancji oraz leków. Za ich pomocą można również oczyszczać / przepłukiwać pole operacyjne. Podstawowym sprzętem w tej kategorii są oczywiście strzykawki z rozmaitymi igłami.
Wybór wysokiej jakości narzędzi chirurgicznych
Powodzenie zabiegów i operacji chirurgicznych zależy przede wszystkim od wiedzy i umiejętności chirurga. Cóż jednak zdziałałby lekarz bez odpowiedniego sprzętu? Wybór specjalistycznych narzędzi chirurgicznych oraz sprzętów i urządzeń, które ułatwiają pracę chirurga to zadanie wymagające szczegółowego researchu. Wyłącznie certyfikowany sprzęt najwyższej jakości, wykonany z doskonałych materiałów i spełniający wszelkie normy zagwarantuje bezpieczne ingerowanie w powłoki ludzkiego ciała. Portal medipment.pl to miejsce, w którym sprawdzone firmy medyczne oferują swój sprzęt. Katalog produktów został podzielony na czytelne kategorie, dzięki czemu szybciej i łatwiej znajdziemy interesujący nas sprzęt chirurgiczny (i nie tylko!). Wszystkie prezentowane na stronie medipment.pl produkty posiadają wymagane certyfikaty ISO oraz są zgodne z odpowiednimi dyrektywami CE.
Skomentuj