Głodówka przyspiesza regenerację jelitowych komórek macierzystych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wraz z wiekiem, nasze komórki macierzyste jelit tracą swoją zdolność do regeneracji. Komórki te stanowią źródło wszystkich nowych komórek jelitowych, zatem spadek ich liczebności może poważnie utrudnić powrót do zdrowia po infekcjach żołądkowo-jelitowych lub innych schorzeniach, które wpływają na jelita. Na szczęście istnieje bardzo prosta metoda, która pozwoli przyspieszyć regenerację jelitowych komórek macierzystych.

 

Badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Technologicznego Massachusetts (MIT) wskazują, że post radykalnie poprawia zdolność komórek macierzystych do regeneracji. Związana z wiekiem utrata funkcji tych komórek może zostać odwrócona dzięki 24-godzinnej głodówce.

 

Badania na myszach potwierdziły, że w trakcie postu, komórki zaczynają rozkładać kwasy tłuszczowe zamiast glukozy, co wspomaga regenerację komórek macierzystych. Naukowcy odkryli również, że identyczny efekt można uzyskać poprzez podanie cząsteczki, która aktywuje ten sam przełącznik metaboliczny. Taka ingerencja może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób starszych, które wracają do zdrowia po infekcji przewodu pokarmowego, lub dla pacjentów chorych na raka, którzy przechodzą przez chemioterapię.

W przypadku myszy, którym nie podawano pokarmu, regeneracja jelitowych komórek macierzystych była dwukrotnie szybsza. Gdy zsekwencjonowano mRNA tych komórek wykazano, że zmiana w metabolizmie spowodowana jest aktywacją czynników transkrypcyjnych, zwanych PPAR, czyli receptorów aktywowanych przez proliferaty peroksysomów, które uruchamiają wiele genów odpowiedzialnych za rozkładanie kwasów tłuszczowych.

 

Liczne badania zdołały potwierdzić, że dieta niskokaloryczna korzystnie wpływa na zdrowie i długowieczność u ludzi i innych organizmów. Naukowcy zamierzają kontynuować swoje badania, aby lepiej zrozumieć korzyści wynikające z poszczenia i opracować środek pozwalający uzyskać takie same efekty bez konieczności głodzenia się. My z kolei dowiadujemy się, że korzyści zdrowotne wynikające z głodówki mogą być większe niż przypuszczaliśmy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj