W jajniku 16-letniej dziewczynki odkryto rozwijający się, mały mózg

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Lekarze z Japonii odkryli maleńki mózg, rosnący wewnątrz guza w jajniku 16-letniej dziewczynki. Sam guz został zauważony tylko dlatego, że u pacjentki przeprowadzano zabieg usunięcia wyrostka robaczkowego.

 

Wcześniej nie zaobserwowano u dziewczynki żadnych negatywnych objawów. Znacznie większy szok nastąpił, gdy chirurdzy podczas usuwania guza, stwierdzili występowanie w nim niewielkiej masy wysoce zorganizowanej tkanki nerwowej, przypominającej mały mózg.

Nowotwory jajnika, które zawierają inne typy tkanki znane są jako potworniaki i są dość powszechne. Jednak w rzadkich przypadkach lekarze donoszą, że potworniaki zawierają w komórki mózgowe, chociaż znalezienie tak kompletnego i dobrze zorganizowanego kawałka tkanki nerwowej jest praktycznie niespotykane.

Niesamowite odkrycie opisano w czasopiśmie Neuropatologii. Chirurdzy wyjaśnili, że usunięty guz posiadał trzy warstwy mózgowe, a włókna łączące ze sobą neurony (dendryty) zaczęły nabierać konkretnego kształtu. Tymczasem pacjentka po zabiegu czuje się dobrze i wraca do zdrowia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj