Naukowcy wynaleźli nowy lek na łysienie

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Roger Mommaerts/CC BY-SA 2.0

Zespół badawczy z RIKEN Center for Biosystems Dynamics Research w Japonii zaprezentował nową skuteczną metodę walki z łysieniem. Eksperymenty na myszach wykazały, że komórki macierzyste mieszków włosowych mogą zapewnić ciągłą regenerację mieszków włosowych. W niedalekiej przyszłości taka terapia może pomagać ludziom.

 

Japońscy naukowcy pobrali komórki wąsów i sierści od myszy, a następnie wyhodowali je w warunkach laboratoryjnych wraz z innymi biologicznymi składnikami. Po przetestowaniu 220 różnych składników odkryli, że połączenie kolagenu z pięcioma innymi czynnikami powoduje największe tempo amplifikacji komórek macierzystych w najkrótszym czasie.

 

Wyhodowane w ten sposób komórki macierzyste zostały umieszczone w wybranych składnikach oraz w zestawie, w którym brakowało jednego czynnika. Następnie naukowcy przez kilka tygodni obserwowali regenerację włosów. Okazało się, że 81% mieszków włosowych powstałych na bazie pięciu czynników przeszło przez co najmniej trzy cykle i wytworzyło normalne włosy – w przeciwieństwie do 79% mieszków włosowych, wyrosłych na zestawie z czterech czynników, które wytworzyły tylko jeden cykl włosów.

 

Na koniec, japońscy badacze poszukiwali markerów na powierzchni komórek macierzystych, wyhodowanych na bazie wybranych pięciu składników. Oprócz znanych markerów CD34 i CD49f odkryto marker ltgβ5, który odpowiada za cykle włosów.

 

Odkrycie może przyczynić się do powstania nowej skutecznej terapii w walce z łysieniem. Naukowcy z RIKEN już w 2019 roku zakończyli przedkliniczne testy bezpieczeństwa z wykorzystaniem wyhodowanych komórek macierzystych. Kolejnym krokiem będą badania kliniczne.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Skomentuj