Odkryto, że kształt nosa jest zależny od warunków klimatycznych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców wykazały, że poszczególne kształty nosa mają być uwarunkowane przez klimat. Nosy o szerszych nozdrzach są przystosowane do cieplejszych, wilgotnych klimatów, natomiast nosy wąskie do chłodnych i suchych warunków.

 

Wcześniej uważano, że ostatnie, ewolucyjne różnice w kształcie nosa zostały spowodowane przez przypadkowy proces, znany jako dryf genetyczny. Naukowcy poparli jednak teorię, że jest to skutek naturalnej selekcji, która odbywa się w różnych populacjach, co powodują warunki klimatyczne.

W badaniach pomogło użycie obrazowania 3D twarzy. Dokonano pomiarów 476 ochotników z Afryki Zachodniej, Azji Południowej, Azji Wschodniej oraz Europy Północnej. Stwierdzono, że szerokość nozdrzy koreluje z lokalnymi temperaturami oraz wilgotnością klimatu, w którym zamieszkiwali przodkowie ochotników.

Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że niektóre aspekty urody, jak na przykład kształt nosa, mogą być całkowicie uwarunkowane przystosowaniem do klimatu. Jest to jednak bardzo uproszczone wyjaśnienie bardzo złożonej ewolucji, co wciąż wymaga dalszych badań.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj