Przyjmowanie aspiryny może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem niewydolności serca

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według nowego badania, przyjmowanie aspiryny wiąże się z 26% zwiększonym ryzykiem niewydolności serca z co najmniej jednym czynnikiem predysponującym. Czynniki te obejmują palenie tytoniu, otyłość, wysokie ciśnienie krwi lub cholesterol, cukrzycę lub choroby układu krążenia.

 

Przyjmowanie aspiryny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem niewydolności serca. Przypuszczalny wpływ aspiryny na rozwój niewydolności serca był wielokrotnie badany. Temat wciąż wywołuje dyskusje wśród naukowców i lekarzy. W swojej nowej pracy niemieccy naukowcy zbadali wpływ popularnego leku na rozwój niewydolności serca na przykładzie osób z chorobami serca i bez.

 

Wykorzystaliśmy dane 30 827 osób w wieku 40 lat i więcej. Mediana wieku wynosiła 67 lat. 25% wszystkich uczestników (7698 osób) przyjmowało aspirynę. W ciągu następnych 5,3 lat u 1330 z nich rozwinęła się niewydolność serca. Biorąc pod uwagę szereg czynników biologicznych, zdrowotnych, a także predysponujących, naukowcy doszli do wniosku, że przyjmowanie aspiryny w obecności jednego z czynników predysponujących wiąże się ze wzrostem ryzyka wystąpienia niewydolności serca o 26%.

 

To pierwsze poważne badanie takiej relacji. Eksperci zauważyli, że w przyszłości, w celu dodatkowego potwierdzenia danych, konieczne jest przeprowadzenie randomizowanych badań klinicznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj