Popularny lek na cukrzycę może zapewnić nam zdrowie i długowieczność

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com
Naukowcy odkryli, że znany nam lek na cukrzycę może posiadać właściwości przedłużające życie. Nowe badania kliniczne mają pokazać, czy lek rzeczywiście spowalnia proces starzenia się i zatrzymuje choroby związane z wiekiem, takie jak Alzheimer czy Parkinson.

 

Wspomniane właściwości zostały odkryte przez naukowców z KU Lueven w Belgii. Początkowe testy zostały przeprowadzone na zwierzętach i wykazały, że metformina nie tylko spowolniła proces starzenia się ale także zauważono znaczną poprawę zdrowia. Żywotność u myszy wzrosła prawie o 40 procent, a kości gryzoni stały się silniejsze.

 

Diabetolodzy z Cardiff University zauważyli w zeszłym roku, że pacjenci którzy zażywali metforminę żyli na ogół dłużej. Pojawiły się zatem słuszne podejrzenia, że ten popularny lek może przyczynić się do długowieczności.

Nowe badania kliniczne TAME (Targeting Aging with Metformin) mają rozpocząć się w USA już w przyszłym roku. Specyfik nie tylko leczyłby takie choroby jak cukrzyca typu 2, nowotwory, miażdżycę czy chorobę Alzheimera, ale w odpowiednich dawkach zahamowałby także proces starzenia się i wydłużyłby życie nawet do 120 lat.

 

Lek ma być przetestowany na osobach starszych w wieku 70 i 80 lat, którzy chorują na raka czy choroby serca. Jeśli oczekiwania naukowców okażą się słuszne, ów odkrycie będzie bardzo istotne w nowożytnej medycynie a metformina zostanie oficjalnie określona jako pierwszy na świecie lek wydłużający życie człowieka.

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/metformina-cudownym-lekiem-dlugowiecznosc

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj