Płyny do e-papierosów zawierają szkodliwe związki, które powodują poważne uszkodzenia płuc

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Ecig Click/CC BY-SA 2.0
E-papierosy wydają się być dobrą metodą, gdy chcesz rzucić palenie, ale czy są bezpieczne? Najnowsze badania wskazują że aż 75% płynów przeznaczonych do elektronicznych papierosów zawierają szkodliwe substancje chemiczne, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia.

 

Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health stwierdzili, że wdychanie jednego ze związków zawartych w e-papierosach - diacetylu - może prowadzić do zarostowego zapalenia oskrzelików. Jest to schorzenie kojarzone między innymi z pracą przy produkcji popcornu, potocznie określane jako "Popcorn Lung". Ponad dziesięć lat temu odkryto już niebezpieczeństwo związane z wdychaniem sztucznych aromatów.

 

Oprócz diacetylu uczeni stwierdzili obecność jeszcze dwóch innych substancji zapachowych w olejkach smakowych, które są groźne dla płuc. Są nimi acetoiny i 2,3 pentanodion (acetyloaceton). Co najmniej jeden z tych trzech środków chemicznych zidentyfikowano w 47 z 51 testowanych smakach. Diacetyl wykryto w 39 smakach, acetoina występowała w 46 a 2,3-pentanedion w 23.

 

Obecnie na rynku występuje ponad 7000 aromatyzowanych e-papierosów oraz smakowych liquidów do ich wypełniania. Pomimo wzrastającej popularności tych urządzeń i korzystania z nich, nie ma jednak jednoznacznie twierdzących badań na temat ich wpływu na zdrowie użytkowników. Amerykańska FDA (Agencja ds. Żywności i Leków) wydała propozycję przepisu obejmującego e-papierosy aby regulować niektóre produkty zawierające tytoń i nikotynę.

 

Ponieważ większość obaw związanych z e-papierosem skupia się wokół nikotyny, pokazuje nam iż niewiele wiemy na temat e-papierosów. Profesor David Christiani wyjaśnia, że oprócz zawartości różnej ilości nikotyny, zawierają także inne chemikalia rakotwórcze, takie jak formaldehyd oraz aromaty, które mogą być groźne dla płuc.

 

 

Źródło: http://medicalxpress.com/news/2015-12-chemicals-e-cigarette-flavors-linked-respiratory.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Maximus Rex Angelus

te szkodliwe związki powstaja

te szkodliwe związki powstaja podczas przegrzania grzałki przy małym poziomie olejku.

0
0
Portret użytkownika Kostek

Te badania jużjakiś czas temu

Te badania jużjakiś czas temu zostały obalone. I wielu, tak jak ja się tym nie przejmuje. Nadal wapuję mojego Foofa.

0
0
Portret użytkownika Rina

Chyba jakieś tanie chińskie

Chyba jakieś tanie chińskie olejki, moje Tabaque mają wszystkie atesty i nie są szkodliwe, mam bardzo dobre wyniki 

0
0

Skomentuj