Światło ultrafioletowe sposobem na leczenie grypy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Stałe niskie dawki światła ultrafioletowego typu C mogą być skutecznym sposobem na zabicie wirusów grypy, gdy znajdują się one w powietrzu – donoszą najnowsze badania. Co ważne, taka strategia profilaktyczna nie posiada żadnych negatywnych skutków dla zdrowia ludzi, ponieważ ultrafiolet typu C nie wpływa na naszą skórę.

 

Badanie przeprowadzono w Centrum Badań Radiologicznych na Kolumbijskim Uniwersytecie Irving Medical Center (CUIMC). Naukowcy są zdania, że światło ultrafioletowe może być stosowane do sterylizacji poszczególnych przedmiotów, a także powierzchni.

 

Światło ultrafioletowe typu C posiada ograniczony zasięg i nie jest w stanie przeniknąć przez zewnętrzną warstwę martwych komórek ludzkiej skóry, lub warstwę łzową w naszych oczach, a więc zdrowie ludzi nie jest zagrożone. Natomiast wirusy i bakterie są znacznie mniejsze niż ludzkie komórki, dzięki czemu ultrafiolet dociera do ich DNA, mogąc je zniszczyć.

Wiele chorób przenosi się droga kropelkową, na przykład poprzez kaszel i kichanie. Naukowcom udało się dowieść, że promieniowanie ultrafioletowe typu C jest w stanie zabić znajdujący się w powietrzu np. szczep grypy H1N1.

 

Jeśli wyniki zostaną potwierdzone w kolejnych badaniach, możliwe będzie zastosowanie oświetlenia górnego o niskim poziomie promieniowania UVC w miejscach publicznych, co może stanowić bezpieczną i skuteczną metodę ograniczenia rozprzestrzeniania się chorób.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Maxxx

Jak to UVC jest bezpieczne???

Jak to UVC jest bezpieczne??? Z tego co wiem to jest silnie rakotwórcze, a jedyne co nas chroni to warstwa ozonowa a nie skóra. To ja dziękuję za taką ochronę przed wirusami. Wolę mieć katar niż raka.

0
0

Skomentuj