Naukowcy przewidują jak zmutuje w przyszłości wirus SARS-CoV-2

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Dzięki najnowszemu odkryciu naukowcy mają nadzieję przewidzieć, jak ewolucja koronawirusa będzie przebiegać w przyszłości. Badania i powiązane wyniki są publikowane w elektronicznej bibliotece naukowej bioRxiv.

Obecnie wiadomo, że nowy typ koronawirusa kumuluje mutacje w prawie takim samym tempie, jak wirus grypy. Jednak w jaki sposób działają i wpływają na genom wirusa, pozostaje nieznane. Wszystkie teorie rodzą pytania i prowadzą do gorącej debaty.

 

W najnowszym badaniu biolodzy pod kierunkiem profesora Dominika Kwiatkowskiego z Senger Institute przyjrzeli się uważnie, jak mutacje gromadzą się w genomie koronawirusa. Naukowcom udało się rozszyfrować strukturę RNA kilku tysięcy cząstek SARS-CoV-2 i porównać je ze sobą. Naukowcy zaobserwowali, jak zmienia się nowy typ koronawirusa podczas przenoszenia się z człowieka na człowieka, a także dowiedzieli się, czy zmienia się on w trakcie rozwoju infekcji w organizmie jednej osoby.

 

Analiza wykazała, że wirus mutuje w przybliżeniu w takim samym tempie, zarówno podczas przenoszenia „zewnętrznego”, jak i w organizmie człowieka. Naukowcy odkryli również, że mutacje w genomie SARS-CoV-2 w większości nie występują z powodu przypadkowych błędów podczas kopiowania. Jest to typowe dla większości znanych wirusów. W przypadku nowego typu koronawirusa kumulacja mutacji następuje w wyniku uszkodzenia lub niewłaściwej edycji gotowej już kopii RNA wirusa.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj