Czy dieta śródziemnomorska zapobiega rakowi?

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Stosowanie określonej diety może wpływać na kolonie mikroorganizmów nie tylko w jelitach, ale także w innych częściach ciała, na przykład takich, jak kobiece piersi. Wpływ ten jest na tyle znaczący, że może on stworzyć warunki sprzyjające nowotworom lub im zapobiegające.

 

Dieta śródziemnomorska obfituje w ryby, orzechy, owoce i warzywa, a także w oliwę z oliwek. Ostatnie badania wykazały, że gruczoły sutkowe mają, podobnie jak jelita, własny specyficzny mikrobiom. Zagłębiając się dalej w ten temat, stwierdzono, że w przypadku raka sutka występuje niższy poziom bakterii Lactabacillus, co sugeruje, że drobnoustroje mają wpływ na nowotwory.

 

Ryzyko raka piersi u kobiet różni się m.in. w zależności od diety, którą stosują. Zdrowy jadłospis, który zawiera owoce, orzechy, warzywa, rośliny strączkowe, ryby oraz oliwę z oliwek, zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych, podczas gdy bogata w tłuszcze, przetworzone pokarmy oraz cukier tzw. „dieta zachodnia” może wręcz sprzyjać chorobie.

Hipotezę badawczą przetestowano w ciągu 31 miesięcy na 40 samicach dorosłych makaków. Część z nich spożywała zdrową dietę śródziemnomorską, a część karmiono dietą zachodnią. Po tym czasie wykazano, że niezdrowo odżywiane małpy miały 10 razy mniej poziomu bakterii Lactabacillus w swoich sutkach.

 

Naukowcy twierdzą, że wyniki te potwierdzają bezpośredni wpływ diety na mikrobiom całego organizmu. Konieczne są jednak jeszcze dalsze prace badawcze w celu określenia wpływu bakterii ich produktów metabolicznych na ryzyko raka. Wówczas będziemy wiedzieć, czy stosowanie suplementów takich, jak probiotyki czy oleje rybne mogą uchronić nas przed chorobą.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj