Co jeść, aby zmniejszyć stan zapalny w organizmie?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Stany zapalne mogą odgrywać istotną rolę w rozwoju chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca typu 2, a także niektóre rodzaje nowotworów. Na stany zapalne w organizmie ma wpływ obrany styl życia, czynniki środowiskowe, ale także prowadzona dieta.

 

Oznaką stanu zapalnego może być obrzęk, podniesiona temperatura ciała oraz zaczerwienienie. System odpornościowy sygnalizuje w ten sposób problem – w wyznaczonym obszarze wzrasta przepływ krwi z białymi krwinkami, składnikami odżywczymi oraz hormonami.

 

W dzisiejszych czasach, ze względu na złe odżywianie, spożywanie alkoholu, zanieczyszczenia środowiska, palenie oraz stres, ludzki organizm jest stale nadwyrężany, co może prowadzić do powstawania stanów zapalnych. Środkiem zapobiegawczym może okazać się w tym przypadku stosowanie diety bazującej na składnikach o naturalnym działaniu przeciwzapalnym.

 

1. Kurkuma

Indyjska przyprawa o żółtej barwie posiada właściwości przeciwzapalne i jest naturalnym antyoksydantem. Niektóre badania sugerują, że działanie przeciwzapalne kurkumy może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób – między innymi choroby Alzheimera, chorób serca oraz zapalenia stawów.

 

2. Zielona herbata

Jest pełna antyoksydantów zwanych polifenolami. Przeprowadzono badania dowodzące, że picie zielonej herbaty wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych. Zielonej herbaty nie powinno się zalewać wrzątkiem, ponieważ niszczy się w ten sposób cenne przeciwutleniacze, optymalna temperatura do wykonania naparu to około 70 0C.

 

3. Ryby

Tłuste ryby są dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które posiadają właściwości przeciwzapalne. W badaniach wykazano, że częste spożywanie ryb wiąże się ze zmniejszeniem dolegliwości występujących z artretyzmem.4. Zielone warzywa liściaste

Kapusta, brokuły oraz szpinak mogą oferować niesamowite korzyści zdrowotne. Są pełne witamin, minerałów oraz składników odżywczych, które mogą przyczynić się do zmniejszenia występowania stanów zapalnych. Co więcej, mogą one pomóc w zatrzymaniu reakcji zapalnej na jej wczesnym etapie.

 

5. Oliwia z oliwek

Oliwa z oliwek jest od dawna wiązana z wieloma korzyściami zdrowotnymi ze względu na jej dużą zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest podstawą diety śródziemnomorskiej, która jest uważana za dietę przeciwzapalną. Spożywanie oliwy z oliwek może obniżyć poziom cholesterolu, zbyt wysokie ciśnienie krwi oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka i cukrzycy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj