Wyodrębniono bardzo skuteczne substancje przeciwnowotworowe, występujące w brazylijskim czerwonym pyłku pszczelim

Kategorie: 

Źródło:

Naukowcy z uniwersytetów w São Paulo i Campinas (Brazylia) wyodrębnili osiem nowych polifenoli z najrzadszego rodzaju propolisu, czerwonego propolisu brazylijskiego, występującego w dzikich ulach pszczół występujących na drzewach w pobliżu granic Brazylii. Stwierdzono, że dwa z nich mają działanie przeciwnowotworowe.

 

W badaniach laboratoryjnych substancje te znacznie ograniczyły rozprzestrzenianie się komórek rakowych jajników, piersi i mózgu. Odkrycie zostało opublikowane w Journal of Natural Products.

 

Polifenole to korzystne naturalne związki o właściwościach przeciwutleniających. Zawierają flawonoidy i garbniki. Można je znaleźć w roślinach, zbożach i winie.

 

Według Roberta Berlincka, profesora w San Carlos Institute of Chemistry na Uniwersytecie w São Paulo, czerwone polifenole propolisu stanowią nową klasę związków przeciwnowotworowych, które hamują wzrost guza i powodują śmierć komórek nowotworowych.

 

„W jednym z naszych testów okazały się lepsze od dobrze znanego leku do chemioterapii [doksorubicyny]” - dodał profesor.

Naukowcy przeprowadzili testy in vitro na trzech typach nowotworów, tj. raka piersi, mózgu i jajnika, ponieważ te typy są oporne na wiele różnych leków i dlatego są trudne do leczenia. Komórki nowotworowe posiadają dobrze znany mechanizm, który powoduje nadekspresję białka indukującego lekooporność. Substancje zawarte w czerwonym propolisie omijają ten mechanizm.

 

Wcześniejsze badania wykazały bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i immunomodulujące właściwości czerwonego propolisu.

„Pszczoły produkują propolis, aby chronić ul, więc to nie przypadek, że żywica ma działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybicze” - powiedział Bernick.

 

Teraz ta lista jest uzupełniona działaniem przeciwnowotworowym.

 

Czerwony propolis jest mniej powszechny niż zielony, żółty lub brązowy. Brazylia jest jednym z największych producentów propolisu na świecie. Czerwony propolis występuje w kilku stanach północno-wschodniej Brazylii. Na przykład w stanie Alagoas jest wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera), które żywią się czerwonawą żywicą wydzielaną przez rośliny z rodzaju Dalbergia - Dalbergia ecastaphyllum.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj