Drukarki 3D są w stanie tworzyć elementy stosowane w implantologii

Kategorie: 

Na naszych oczach następuje przełom w medycynie. Biodrukarki mogą wkrótce zrewolucjonizować implantologię. Na razie ta technologia jest jeszcze bardzo droga, ale tak samo wyglądały początki drukarek 2D. Ich pojawienie się zrewolucjonizowało druk powodując, że drukarnie utraciły swój monopol. Podobny proces może nastąpić w przypadku druku 3D.

 

Technologia druku 3D umożliwia tworzenie obiektów na podstawie modelu zapisanego w komputerze. Trudno się dziwić, że medycyna zainteresowała się możliwościami, jakie daje wykorzystanie takich urządzeń. Wystarczy przecież opracować odpowiednie tworzywo, które może posłużyć za atrament i potem warstwa po warstwie powstaje coś, co możemy potem wykorzystać stosownie do potrzeb.

 

Można sobie wyobrazić, że wkrótce implanty zębowe będą drukowane właśnie taką metodą. Ostatnio pojawiły się doniesienia o skutecznym napyleniu, warstwa po warstwie, chrząstki. To bardzo specyficzny typ implantu wymagający wielkiej precyzji. Biodrukarki wydają się być stworzone do takich zadań.

 

Eksperymenty wykonane przez zespół badawczy Wake Forest udowodniły, że tworzenie chrząstek, które mogą być potem stosowane do uzupełniania braków w układzie kostnym to technologia, przed którą jest wielka przyszłość. Medyczne wykorzystanie biodrukarek może doprowadzić do powstania nowej gałęzi nauki skupionej na przykład na tworzeniu organów, które mogłyby być stosowane w przeszczepach. Na razie wydaje się, że to pieśń przyszłości, ale postęp w nauce następuje tak szybko, że to, co dzisiaj wydaje się przyszłością szybo staje się teraźniejszością.

    Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wideo/biodrukarki-3d-sa-juz-w-stanie-drukowac-implanty-chrzastek

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem