Wydrukowane w drukarce 3D miękkie sztuczne serce bije jak prawdziwe

Kategorie: 

Źródło: Zurich Heart

Około 26 milionów ludzi na całym świecie ma problem z niewydolnością serca. Wielu pacjentów potrzebuje przeszczepu tego organu i jest to ich jedyna nadzieja. Niestety liczba dawców jest zdecydowanie zbyt mała a oczekujących na pomoc jest coraz więcej, dlatego naukowcy pracują nad sztucznym odpowiednikiem serca.

 

Sukcesu na tym polu dokonał zespół z Politechniki Federalnej w Zurychu. Z pomocą drukarki 3D opracowano pierwsze na świecie miękkie silikonowe serce, które dobitnie przypomina w środku jak i na zewnątrz oraz zachowuje się jak prawdziwy organ. Choć wynalazek jest bardzo zaawansowany i daje ogromne nadzieje to wciąż nie potrafi zastąpić prawdziwego serca.

 

Ten sztuczny odpowiednik posiada tylko jedną, ale istotną wadę - po wszczepieniu do ciała pacjenta potrafi wykonać jakieś 3 tysiące uderzeń, tj. od 30 do 45 minut. Problemem jest zastosowany materiał, który już po tak krótkim czasie rozkłada się a urządzenie przestaje prawidłowo funkcjonować.

 

Szwajcarscy naukowcy starają się rozwiązać kwestię słabej wytrzymałości tej protezy. Kilka tysięcy uderzeń to zdecydowanie za mało, aby można było ratować życie ludzi, choć w obecnym stanie również posiada pewne zastosowania. Powstanie w pełni funkcjonalnego, wręcz idealnego sztucznego serca jest prawdopodobnie tylko kwestią czasu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj