Październik 2015

Leczenie za pomocą leków placebo jest tak skuteczne, że nie można zarejestrować nowego leku na depresję

Od dawna wiadomo, że siłą umysłu można uleczyć praktycznie wszystko, trzeba tylko wierzyć, że to jest możliwe. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono właśnie badania, których wyniki zdają się potwierdzać tę zasadę. Wykazały one, że różnica skuteczności działania między placebo i prawdziwymi lekami jest niemal niezauważalna.

 

Wysokie wskaźniki wyleczenia zostały zarejestrowane po zastosowaniu substancji, które nie mają wpływu medycznego. Naukowcy odkryli, że w ciągu ostatnich 25 lat zwiększyła się liczba przypadków pozytywnego wpływu na siłę wyleczenia za pomocą przekonania, że pomaga im lek. Eksperci twierdzą, że dobre wyniki z placebo u pacjentów, osiągnięto zwłaszcza u tych, którzy przeżywają przewlekły ból, depresję, zmęczenie i nudności.

 

Poprzez obrazowania naukowcy byli w stanie odkryć, że u pacjentów otrzymujących placebo zaczynają pracować części mózgu, które kontrolują ból. W trakcie badania pacjenci anonimowo otrzymali lek lub placebo, a następnie zapisywali zmiany w swojej kondycji.

Koncerny farmaceutyczne są sfrustrowane, bo lata badań w celu stworzenia wymyślnych leków na depresję zostały zakończone bez skutecznie. Ich ogromne inwestycje okazały się być zbędne, ponieważ jednym z warunków uznania nowych leków jest porównanie ich z placebo.

 

Wygląda na to, że na podobnej zasadzie swe sukcesy święci homeopatia, która na zdrowy chłopski rozum nie może działać, a niektórych po prostu leczy. To prawdopodobnie ta sama siła, która nie pozwala zarejestrować nowego leku na depresję czyniąc placebo równie skutecznym środkiem, co nowy farmaceutyk.

 

 

 

Co WHO oferuje polskim lekarzom i pacjentom?

Niewielu polskim pacjentom, a często nawet lekarzom znana jest Międzynarodowa Klasyfikacja Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia - ICF. Czym jest ten system, kto jest odpowiedzialny za jego powstanie, a przede wszystkim - co oferuje?

 

ICF to jeden z wielu systemów, które zostały opracowane i są rozpowszechniane przez Światową Organizację Zdrowia - jedną z najważniejszych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jednym z założeń reformy postulowanej przez WHO jest Reforma struktur i procedur organizacyjnych, w ramy której możemy zaliczyć wspomnianą na początku klasyfikację ICF.

 

Klasyfikacja ta jest niezwykle bogatą bazą wiedzy na temat zdrowia, systemu opieki zdrowotnej, ale także szerokiego spektrum danych na temat zdrowotności całych populacji i społeczeństw. Wyróżnić możemy 2 podstawowe filary, na których opiera się ICF - informacje o zdrowiu oraz informacje o dziedzinach i stanach ze zdrowiem powiązanych.

 

Te dwa ogromne agregaty pojęć i wiedzy pozwalają na systematyzację działań w obrębie opieki zdrowotnej zarówno w przypadku indywidualnej oceny i diagnozy lekarskiej, w obszarach gromadzenia informacji zdrowotnej oraz jej przekazywania zaangażowanym podmiotom - pacjentom, lekarzom, a także ubezpieczycielom - jak również zbieranie danych statystycznych na temat szerokiego spektrum informacji zdrowotnej całej wyróżnionej populacji.

 

Wspomniane funkcjonalności niezwykle transparentnie przekładają się zarówno na podwyższenie jakości i przejrzystości informacji przekazywanej pacjentowi, a także na ujednolicenie danych na temat pacjenta innym specjalistom oraz firmom ubezpieczeniowym, również zaangażowanym w ten proces.

 

Jak w praktyce pomaga ICF w tych obszarach?

 

Po pierwsze, oferuje bazę językową, która ze względu na swoją jednolitość, ale i wysoki poziom specjalizacji pojęciowej pozwala na wydawanie jasnych i precyzyjnych diagnoz lekarskich. To przekłada się na usprawnienie całego procesu hospitalizacji pacjenta - inny specjalista, używając diagnoz swoich kolegów w innym obszarze leczenia ma unormowany, jasny, ale przede wszystkim niezwykle precyzyjny opis historii choroby i przedsięwziętych działań.

 

Po drugie, ICF stwarza możliwość kodowania informacji medycznej i sprawną integrację z systemami informatycznymi, będących w użyciu szpitali i przychodni, a także indywidualnych praktyk lekarskich. Dzięki temu dane pacjenta są przechowywane w bezpiecznej, ale poukładanej bazie danych, do której dostęp mają zainteresowane strony.

 

Po trzecie, Międzynarodowa Klasyfikacja Funkcjonalności i Zdrowia daje bogatą bazę danych statystycznych, które w ujęciu makro mogą służyć za wskazówki do ulepszania całego organizmu, jakim jest powszechna służba zdrowia.

 

ICF Klasyfikacja

 

 

 

Pogromca brwi, czyli jak nadać oczom piękną oprawę

Gęste i ładnie przyczesane brwi z pewnością dodają uroku każdej twarzy. Stanowią nie tylko piękną, a także co ważne naturalną, oprawę oczu, ale również potrafią wywołać zniewalające spojrzenie. Mimo tego, że brwi w ostatnim czasie stały się bardzo ważnym elementem makijażu, nie wszyscy potrafią je ujarzmić. Modne się stały gęste brwi o mocnym odcieniu - a co z kobietami, które natura obdarzyła nieco skromniejszym owłosieniem? Czy odpowiednia pielęgnacja brwi wystarczy, aby stały się piękne, gęste i mocne? Jakich kosmetyków do brwi używać, aby podkreślić je w idealnym stopniu?

 

Pielęgnacja brwi

 

Brwi, podobnie jak rzęsy, oprócz funkcji estetycznej spełniają jeszcze ważne zadania ochronne. Drobne włoski nad powiekami nie pozwalają bowiem, aby kurz, brud, pot, czy też inne zanieczyszczenia, przedostały się do wnętrza oka. Brwi mimo swojej ważnej roli narażone są na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych - substancje drażniące zawarte w niektórych kosmetykach, czy trudne warunki atmosferyczne, mogą sprawić, że delikatne włoski zaczną się osłabiać i wypadać. Aby temu zapobiec, należy pielęgnować brwi i odpowiednio o nie dbać.

 

Dla tych, którzy borykają się z łamliwymi lub wypadającymi brwiami najlepszym sposobem jest wypróbowanie dostępnych na rynku kosmetycznych specjalistycznych odżywek. Aktualnie w aptekach, sklepach i drogeriach znajduje się wiele preparatów tego typu. Kosmetyki do brwi posiadające wiele składników odżywczych sprawiają, że włosy zostają pobudzone i zaczynają gęściej rosnąć. Amatorom “domowej apteki” szczególnie poleca się regularne używanie olejku rycynowego. Dzięki niemu słabe włoski zyskują dodatkową ochronę, a te nowe są lepiej nawilżone. Ten babciny sposób był wykorzystywany od wieków, a o jego skuteczność można zapytać przedstawicielki najstarszego w rodzinie pokolenia.

 

Makijaż brwi

 

Pierwszym krokiem w wykonaniu perfekcyjnego makijażu brwi jest oczywiście nadanie im odpowiedniego kształtu. Dobranie kształtu brwi do owalu twarzy może nie należy do zadań najłatwiejszych, ale z pewnością nie jest niewykonalne!

 

Jak nadać brwiom odpowiedni kształt? Zasada jest prosta - efekt powinien być jak najbardziej naturalny. Nadmierne wyrywanie włosków pincetą to już przeżytek. Dziś o wiele bardziej modne są gęste i wyraziste linie, które nie wymagają tyle skubania, co ich cienkie poprzedniczki. Pinceta może służyć jedynie do wyrywania pojedynczych włosków, które wystają z szeregu. W żadnym wypadku nie można pozbywać się całej linii włosia!

 

Kolejny krok w makijażu brwi to stylizacja. Makijaż linii nad oczami może zostać wykonany na różne sposoby. Na rynku kosmetycznym dostępnych jest mnóstwo akcesoriów i zestawów do brwi. Za podstawowy (używany także we fryzjerstwie) uznawana jest henna. To dobry sposób na przyciemnienie włosków, który jednak nie wpływa na ich objętość. Henna jest idealnym rozwiązaniem wyłącznie wtedy, gdy zależy nam na zmianie odcienia.

 

Bardzo popularne są również kredki do brwi. Dzięki nim nie tylko można je przyciemnić, ale i wyregulować ich kształt. Na rynku drogeryjnym można znaleźć tego typu kosmetyki o różnych odcieniach oraz właściwościach. Przykładowo kredka do brwi Maybelline dostępna jest w całej gamie odcieni, a jej gęsta formuła pozwala na dokładne wypełnienie brwi oraz zapewnienie perfekcyjnego wykończenia makijażu.

 

Sprawdzonym sposobem na stylizację brwi są także specjalne matowe cienie. Należy przy tym pamiętać, że ustylizowany odcień brwi nie powinien być ciemniejszy od włosów u nasady głowy więcej niż dwa tony - no, chyba że zależy nam na dość ekscentrycznym wyglądzie.

 

 

Przyszłe protezy staną się lepsze od naszych prawdziwych rąk

Dzisiejsze protezy nie są jeszcze tak zaawansowane, ale dzięki specjalnie opracowanej sztucznej skórze człowiek będzie mógł odczuwać dotyk, zmieniający się nacisk a nawet temperaturę obiektu. Sprawi to, że przyszłe protezy i prawdziwe ręce praktycznie przestaną się od siebie różnić.

 

Zespół naukowców z Uniwersytetu Stanforda zaprezentował inteligentną skórę, wykonaną z giętkiego obwodu czujników ciśnieniowych. Każdy nacisk jest przekształcany w sygnał elektryczny, który stymuluje neurony. To właśnie ta sztuczna skóra zapewnia zmysł dotyku i pozwala odczuwać zmieniający się nacisk.

 

Najbardziej zaawansowaną sztuczną skórę udało się jak dotąd stworzyć w Narodowym Uniwersytecie Seulskim. Pozwala ona odczuwać nie tylko nacisk, ale także temperaturę oraz wilgotność - posiada również wbudowany system ogrzewania. Gdyby połączyć ją z ludzkim systemem nerwowym, człowiek będzie mógł odczuwać dosłownie wszystko czego tylko dotknie (ciepło, zimno, wilgotność itp.).

 

Z pewnością miną jeszcze lata zanim nowa technologia zostanie zatwierdzona do powszechnego użytku. W tym czasie uczeni wciąż ulepszają swoje wynalazki. Pewnego dnia możemy dojść do wniosku, że protezy są nawet lepsze od naszych rąk - nie będziemy odczuwać żadnego bólu np. przy oparzeniu a w razie złamania będziemy mogli ją po prostu wymienić na nową.

 

 

Źródła:

http://www.popsci.com/better-artificial-skin-for-mind-operated-prosthetics

//tylkomedycyna.pl/wiadomosc/koreanscy-eksperci-zaprezentowali-nowy-rodzaj-sztucznej-skory

Naukowcy rozwiązali jeden z problemów z transplantacjami narządów świń u ludzi

Być może wkrótce nastąpi postęp w transplantologii, który umożliwi wyhodowanie potrzebnych narządów u zwierząt. Eksperci twierdzą, że byli w stanie uczynić nerki świni bezpiecznymi dla ludzi. Do tej pory, mimo podobieństwa genetycznego, naukowcy nie byli w stanie przeszczepiać narządów tych zwierząt człowiekowi.

 

Problemem są przede wszystkim ślady DNA z retrowirusami zwierzęcymi, które dla świń nie stanowią żadnego zagrożenia, ale mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji w organizmie ludzkim. Według naukowców, byli oni w stanie pozbyć się sześćdziesięciu dwóch wersji niepożądanych genów z genomu świni, co wielokrotnie zmniejszyło prawdopodobieństwo transferu wirusa po przeszczepie narządu u człowieka.

 

Teraz naukowcy planują zastosować tę technologię, aby zatrzymać i zapobiec powikłaniom po przeszczepach narządów świni. Te doświadczenia i badania rokują dobrze na przyszłość transplantologii narządów celowo wyhodowanych u zwierząt. Mimo, że moralnie może to być oceniane różnie, niewątpliwie dla wielu oczekujących na przeszczepy informacje o takich postępach są iskierką nadziei na normalne życie.

 

Podczas badań nad malarią odkryto nowy skuteczny sposób leczenia raka

Być może w światowej onkologii następuje właśnie długo oczekiwany przełom. Odkryto bardzo skuteczny sposób walki z prawie każdym rodzajem raka. Aż w dziewięciu na dziesięć przypadków nowa terapia okazała się skuteczna. Nowa metoda leczenia nowotworów powstała dzięki pracy badawczej naukowców z Danii i Kanady.

 

Właściwie uczeni pracowali nad malarią, chorobą tropikalną, która nadal jest przyczyną zbyt dużej ilości zgonów. Specjaliści odkryli przypadkiem, że pewne białka pierwotniaków wywołujących malarię mają niezwykłe właściwości. Pomagają niszczyć dziewięć na dziesięć przypadków raka.

Komar Anopheles roznoszący zarodźce malarii - źródło: Internet

Naukowcy prowadzili badania nad środkami, które mogłyby zabezpieczyć przed malarią kobiety w ciąży. Zwykle choroba atakuje łożysko, co bezpośrednio zagraża życiu płodu. Zauważono, że jedno białko umie wniknąć w komórki ciała sterując w ten sposób ich życiem. Za pomocą tej metody udało się wyleczyć aż 90% dostępnych formacji nowotworowych.

 

W tej chwili specjaliści zamierzają kontynuować pracę z myszami, ale wkrótce będą w stanie rozpocząć testy na ludziach. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, świat zyskać bardzo skuteczne narzędzie w leczeniu raka.

 

 

Skutki uboczne antybiotyków - możesz im zapobiec!

Kuracja antybiotykiem to często jedyny sposób na szybkie zwalczenie ostrej infekcji. Niestety, silnie działające leki antybakteryjne wyjaławiają organizm i tym samym mogą przyczyniać się do jego osłabienia. Rezygnacja z antybiotykoterapii nie jest jednak wskazana, między innymi ze względu na ryzyko wystąpienia powikłań nieleczonych zakażeń bakteryjnych. Co zatem możemy zrobić, by nie dopuścić do wystąpienia skutków ubocznych antybiotyków?

 

Zalecenia lekarza – rzecz święta!

Skuteczność antybiotykoterapii w dużej mierze zależy od właściwego przyjmowania leków, dlatego pamiętaj, by zawsze aplikować je w określonych dawkach, z zachowaniem odpowiednich odstępów czasowych – skrócenie przerw wiąże się bowiem z kumulacją substancji aktywnych, a ich wydłużenie może zmniejszyć efektywność antybiotyku. Zanim zaczniesz leczenie, koniecznie zapoznaj się z ulotką leku i stosuj go właściwie, np. popijaj wodą, a nie sokiem owocowym, nie przyjmuj antybiotyku na pusty żołądek, w razie potrzeby ogranicz spożycie nabiału na czas antybiotykoterapii itp.

 

Wsparcie dla układu trawiennego

Antybiotyki przyjmowane doustnie nie mają litości dla bakterii obecnych w przewodzie pokarmowym. Niszczą nie tylko patogeny, ale także prozdrowotne bakterie probiotyczne, które usprawniają procesy trawienia i zapewniają jelitom ochronę przed działaniem szkodliwych związków chemicznych. 

 

Tu z pomocą przychodzą preparaty osłonowe (probiotyki), które dzięki zawartości probiotycznych bakterii odbudowują zaburzoną florę bakteryjną układu pokarmowego. Większość lekarzy wspomina o preparatach probiotycznych w momencie wypisywania recepty na antybiotyk, ale pacjent nie ma obowiązku ich stosowania. Warto jednak się na to zdecydować, ponieważ bez wsparcia dobrze dobranego probiotyku naturalne przywrócenie właściwej liczby dobrych bakterii w jelitach może zająć nawet kilka miesięcy – do tego czasu problemy żołądkowe takie jak bóle brzucha, nudności i biegunki mogą dokuczać nam niemal codziennie.

 

Ochrona zdrowia intymnego

Przy antybiotyko terapii należy pamiętać, ze  probiotyczne bakterie występują nie tylko w jelitach, ale także w pochwie kobiety. Ich obecność jest pożądana z medycznego punktu widzenia, ponieważ pałeczki kwasu mlekowego zakwaszają drogi rodne i nie dopuszczają do nadmiernego wzrostu grzybów i bakterii wywołujących przykre infekcje układu moczowo-płciowego.

 

Niestety, również po ogólnoustrojowej kuracji antybiotykiem bakterii Lactobacillus w pochwie jest znacznie mniej, najczęściej zbyt mało, by udało im się zachować odczyn dróg rodnych na właściwym, niskim poziomie.  Wraz ze wzrostem pH zwiększa się ilość chorobotwórczych drobnoustrojów, których aktywność stanowi początek uciążliwych dolegliwości intymnych (upławy, pieczenie i swędzenie pochwy).

 

Probiotyk zastosowany doustnie spowoduje kolonizację przedsionka pochwy i pomoże przywrócić kwaśne pH okolic intymnych, ale dopiero po pewnym czasie – dużo szybszy efekt przyniesie aplikacja kapsułek dopochwowych. Probiotyki ginekologiczne działają bowiem już od momentu umieszczenia ich w pochwie. Wybierz preparat, którego działanie potwierdziły badania, na przykład lek dostępny bez recepty Lactovaginal®, który ma w swoim składzie bakterie Lactobacillus rhamnosus 573, hamujące aktywność większości bakterii odpowiedzialnych za infekcje układu moczowo-płciowego.

 

Brak równowagi mikrobiologicznej organizmu zmniejsza odporność na infekcje, dlatego na wypadek osłabienia flory bakteryjnej warto mieć pod ręką skuteczny probiotyk.

 

 

 

Opatrunki hydrożelowe – czym są i jak je stosować

Dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy to prawdziwy skarb w każdym samochodzie, czy domu. Jej zawartość jest niezwykle ważna, bowiem może być ona w alarmowej sytuacji zarówno nieocenioną pomocą, jak i źródłem rozczarowania. Kupując wyposażenie warto dopytać się w aptece o najnowsze rozwiązania. Przykładem są choćby opatrunki hydrożelowe, o których większość nie wie nawet, że istnieją.

 

Korzyści ze stosowania opatrunków żelowych do leczenia ran są ogromne, zwłaszcza jeśli posiada się odpowiednią wiedzę o tym - kiedy i jak je stosować. Oto kilka podstawowych informacji o możliwych zastosowaniach dla opatrunków hydrożelowych oraz kiedy należy się powstrzymać od ich używania.

 

Hydrożelowe opatrunki są postrzegane jako istotny element wspomagający leczenie różnych rodzajów ran. To dlatego, że opatrunek hydrożelowy pomaga utrzymać wilgotność powierzchni rany tworząc idealne środowisko do oczyszczania się rany i pomagając w pozbyciu się tkanki martwiczej. Poprzez dostarczanie wilgoci do rany, opatrunki hydrożelowe pomagają również w radzeniu sobie z dolegliwościami bólowymi pacjenta, ponieważ posiadają również właściwości kojące i chłodzące. Dlatego właśnie znajdują zastosowanie przy wielu różnych rodzajach ran. Dzięki wysokiej zawartości wilgoci zapobiegają również docieraniu bakterii do powierzchni rany, tworząc nieprzepuszczalną barierę dla rozwoju infekcji.

 

Jak działają opatrunki żelowe?

Opatrunki hydrożelowe składają się w 90% z wody. Utrzymując ranę nawilżoną, zabezpieczają organizm przed zakażeniem rany i wspomagają proces leczenia. Opatrunki hydrożelowe występują najczęściej w postaci żelu, sprayu lub plastrów. Wybór odpowiedniego typu i kształtu opatrunku hydrożelowego jest niezwykle ważny z kilku powodów, włączając w to konieczność całkowitego pokrycia powierzchni rany. Z wielu dostępnych na rynku rodzajów opatrunków hydrożelowych można śmiało dobrać coś zarówno na małe, jak i rozleglejsze rany.

 

Korzyści zdrowotne

Opatrunki żelowe są doskonałym źródłem wilgoci dla obsuszonych zmian skórnych, jednocześnie szybko schładzają ranę i zapewniają ulgę w bólu nawet do sześciu godzin. Dodatkowo nie przyklejają się do rany lub tkanki, dzięki czemu ich aplikacja, użytkowanie i wymiana jest prawie bezbolesna.

 

Dzięki wilgoci dostarczanej do rany przez opatrunek, poszczególne etapy leczenia, jak granulacja, regeneracja naskórka i usunięcie nadmiaru martwej tkanki ulegają znacznemu przyspieszeniu. Poza wspomaganiem procesu leczenia, opatrunek hydrożelowy oferuje dodatkowe udogodnienie - odczucie chłodu, które niesie ze sobą, zapewnia ulgę w bólu nawet do 6 godzin. Gdy rana jest odpowiednio nawodniona, znacznie zmniejsza się ryzyko rozwoju infekcji, maleje również dyskomfort podczas zmiany opatrunku. Opatrunki hydrożelowe są idealne do ran zasklepionych, pokrytych strupkiem, ponieważ nie przyklejają się do rany i nie pozwalają na powstanie tkanek martwiczych w procesie gojenia.

 

Kiedy stosować?

Najczęściej opatrunki hydrożelowe stosuje się w przypadku oparzeń. Jednak działają równie dobrze w przypadku owrzodzeń cukrzycowych, odleżyn, ran chirurgicznych i poważniejszych otarć i skaleczeń. Polecane są zwłaszcza do zastosowania domowego, ponieważ w kuchni często dochodzi do poparzeń. Obrażenia takie mogą się zdarzyć również podczas prac naprawczych, dlatego warto mieć choćby jeden taki opatrunek w apteczce samochodowej.

 

W większości przypadków opatrunki hydrożelowe wymagają dodatkowego mocowania na ranie np. za pomocą bandaża, gdyż trzeba je przytrzymać na miejscu i mogą się łatwo odwodnić, gdy nie są dokładnie przykryte. Należy jednak pamiętać, że nie wolno stosować opatrunków hydrożelowych, gdy w ranie pojawił się duży wysięk.

 

Postępowanie

Konsystencja opatrunku hydrożelowego przypomina przezroczystą galaretkę. Po otworzeniu opakowania, kładziemy go bezpośrednio na miejscu poparzenia. Jeżeli mamy większy powierzchniowo opatrunek żelowy, możemy go przyciąć do wymaganego rozmiaru - nic się nie rozpadnie, ani nie wyleje. Zaleca się, aby opatrunek żelowy zmieniać nie rzadziej niż co cztery dni, żeby zapobiec przyklejeniu się opatrunku do rany.

 

Stosując amorficzne hydrożele należy pamiętać, aby spłukać resztki żelu roztworem soli fizjologicznej. Zdejmując gazę lub plaster hydrożelowy należy delikatnie unieść jego brzeg, polać solą fizjologiczną - aby zmiękczyć opatrunek. Należy zawsze pamiętać o podstawowych zasadach higieny podczas zmiany opatrunku, takich jak mycie rąk, stosowanie rękawiczek, utylizacja zużytego opatrunku niezwłocznie po jego zdjęciu.


 

Atrofia błony śluzowej pochwy u Polek – częsty problem, proste rozwiązanie

Problemy ze zdrowiem intymnym mogą przybrać różną postać, a podobne symptomy mogą występować w przebiegu kilku lub kilkunastu kobiecych niedyspozycji. Ustalenie źródła dolegliwości jest wówczas niełatwe, zwłaszcza że nawet te powszechne przypadłości są często mało znane. Dobrym tego przykładem jest suchość pochwy wynikająca z tzw. atrofii błony śluzowej ścian pochwy.

 

Czym jest atrofia?

Atrofia, czyli stopniowy zanik śluzówki ścian pochwy jest u wielu kobiet początkiem problemów z suchością pochwy, upławami oraz dolegliwościami układu moczowo-płciowego (pieczenie sromu, podrażnienie i świąd pochwy). Za stan ten odpowiada spadek stężenia estrogenu w organizmie, do którego dochodzi między innymi w okresie okołomenopauzalnym. Częstym skutkiem niekorzystnych zmian hormonalnych jest także pogorszenie jakości życia seksualnego, ponieważ niedostateczne nawilżenie pochwy zmniejsza lub całkowicie odbiera przyjemność z kontaktów intymnych.

 

Atrofia śluzówki nie tylko w okresie menopauzy!

Sądzisz, że problem zaniku błony śluzowej pochwy cię nie dotyczy, gdyż etap przekwitania masz dopiero przed sobą? Objawy atrofii śluzówki mogą wystąpić także u młodszych kobiet, które doznały uszkodzenia nabłonka pochwy w związku z:

  • częstymi irygacjami pochwy – wiele Polek sądzi, że płukanie okolic intymnych spowoduje usunięcie grzybów i bakterii z dróg rodnych, niestety oprócz szkodliwych mikroorganizmów pochwa traci wówczas również probiotyczne bakterie kwasu mlekowego, które odpowiadają za zdrowe, niskie pH pochwy;
  • leczeniem onkologicznym – dane statystyczne mówią, że nawet 70% pacjentek może doświadczać symptomów atrofii śluzówki pochwy;
  • reakcją uczuleniową na składniki kosmetyków do higieny intymnej;
  • przebytymi zabiegami chirurgicznymi w obrębie pochwy;
  • antykoncepcją hormonalną, mechaniczną (prezerwatywy, kapturki) lub chemiczną (pianki plemnikobójcze itp.);
  • wahaniami hormonalnymi w okresie połogu i podczas karmienia piersią;
  • prowadzonym leczeniem infekcji pochwy – wiele leków działa drażniąco na okolice intymne i powoduje ich przesuszenie oraz silny dyskomfort;
  • uszkodzeniami mechanicznymi pochwy i sromu, powstałymi na skutek aktywności seksualnej.

Miejscowa aplikacja preparatu zawierającego estrogen to najbardziej popularna metoda leczenia atrofii śluzówki pochwy. Niestety, nie każda kobieta może skorzystać z tej kuracji, która – nawiasem mówiąc – nie gwarantuje sukcesu. Alternatywą dla leczenia estrogenem jest zastosowanie preparatu nawilżającego i regenerującego nabłonek pochwy.

 

Globulki dopochwowe sposobem na komfort intymny

Polscy ginekolodzy przeprowadzili ogólnopolskie badanie, które wykazało, że dopochwowa aplikacja preparatu HydroVag® zawierającego kwas hialuronowy przynosi bardzo dobre efekty u kobiet zmagających się z problemem atrofii pochwy. Globulki dopochwowe HydroVag® zwalczają uczucie suchości, łagodzą podrażnienia oraz naprawiają mikrourazy w obrębie śluzówki, a także wspomagają procesy regeneracyjne nabłonka. Tym samym poprawiają komfort intymny i doznania kobiety podczas współżycia. Aż 96% uczestniczek badania było zadowolonych z działania preparatu, a 94% pacjentek wyraziło zamiar stosowania HydroVag® w przyszłości. Trudno o lepszą rekomendację.

 

Nie sposób zatrzymać czasu i uniknąć zmian, jakie nieuchronnie wiążą się z procesami starzenia. Na szczęście można złagodzić dolegliwości, które pojawiają się na skutek przemian towarzyszących kobiecie podczas menopauzy.

 

 

Dlaczego nigdy nie powinniśmy ignorować pewnych rodzajów bólu?

W dobie zapracowania, braku czasu i powszechnej dostępności leków przeciwbólowych nauczyliśmy się nie przejmować wszelkiego rodzaju dolegliwościami bólowymi. Jednak bólu, który pojawia się nagle i towarzyszy mu gorączka, nie wolno nigdy ignorować. 

 
Natychmiastowej konsultacji z lekarzem wymagają następujące rodzaje bólu:
 
Silny i nagły ból głowy
Ten rodzaj bólu może być oznaką tętniaka lub obrzęku niektórych części tętnicy. Ból głowy w większości przypadków mija po przyjęciu powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych, jednak ten rodzaj bólu nie przejdzie po ich zażyciu. W takim przypadku nie jedz do lekarza. Zadzwoń natychmiast po karetkę, ponieważ ból głowy może być objawem pękniętego tętniaka, który może w szybkim tempie doprowadzić do uszkodzenia mózgu.
Warto pamiętać, że nigdy nie należy w przypadku takiego bólu głowy przyjmować aspiryny, ponieważ może ona zwiększyć poziom krwawienia do mózgu. Różnica pomiędzy tego typu bólem a migreną jest taka, że migrenie towarzyszy dodatkowo wrażliwość na światło i dźwięk, nudności i te objawy pojawiają się stopniowo, a nie gwałtownie. W szpitalu personel medyczny prawdopodobnie wykona tomografię komputerową głowy i jeśli zaobserwują krwawienie, jego zatrzymanie będzie wymagało natychmiastowej operacji. 
 
Ostry i nagły ból między łopatkami
Ten ból może  być objawem zapalenia stawów lub ataku serca. Wraz z tym rodzajem bólu pojawiają się nudności, ból szczęki i duszności. Od objawów bólu mięśni, odróżnia go przede wszystkim to, że pojawia się on gwałtownie,  a nie narasta stopniowo i powoli.  Takie schorzenie również wymaga natychmiastowego wezwania pomocy.
 
Ból dolnej środkowej pleców wraz ze wzrostem temperatury ciała
Taki rodzaj bólu może być objawem infekcji nerek. Częściej występuje u kobiet, gdy bakterie z dróg moczowych docierają do nerek i wywołują zakażenie. Jednym z  pierwszych objawów infekcji nerek jest ból podczas oddawania moczu. Zwlekanie z wizytą u lekarza i nie podjęcie antybiotykoterapii na czas może spowodować trwałe uszkodzenie nerek.
 
Ból, który szybko narasta i koncentruje się w dole brzucha, po prawej stronie
Zwykle przyczyną takiego bólu jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Ból zaczyna się w środkowej części brzucha, a następnie przesuwa się w dół i prawo. Jedynie jak najszybsze wykonanie operacji ochroni chorego przed przeniesieniem się zapalenia do jamy brzusznej. A to już stan zagrażający życiu.
 
Bóle menstruacyjne, których nie łagodzą leki
Śluzówka macicy u kobiety może rozwijać się poza macicą. Takie wszczepianie się komórek błony śluzowej macicy do innych narządów nazywa się endometriozą, wędrującą, śluzówką macicy lub gruczolistością. Silne bóle miesiączkowe, połączone z obfitymi, długimi krwawieniami menstruacyjnymi, plamieniami okołomiesiączkowymi mogą być właśnie oznaką tego problemu.
Stan ten może wpływać negatywnie również na płodność kobiety, dlatego wystąpienie podobnych dolegliwości wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem ginekologiem. Jeśli ból nie ustaje, pomimo przyjmowania przepisanych leków, może być konieczna operacja w celu usunięcia nieprawidłowych tkanek. 
 
Ból zęba, który nie pozwala spać
Zaciskanie lub zgrzytanie zębami może doprowadzić do zapalenia nerwu zęba i może niszczyć zęby. Ząb również może ukruszyć się aż do korzenia, często wtedy jedynym rozwiązaniem jest usunięcie korzenia. Powodem takiej sytuacji często jest stres. 
Najlepszym wyjściem może okazać się stosowanie różnego rodzaju nakładek na zęby, żeby zapobiec zgrzytaniu, a jeśli infekcja już trwa, może się okazać konieczne  leczenie kanałowe chorego zęba, w celu usunięcia bakterii.
 
Ból któremu towarzyszy mrowienie w plecach
Taki ból może być objawem przepukliny kręgosłupa (wypadnięcia dysku), czyli wysunięcia się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową i ucisk na rdzeń lub nerwy, które od niego odchodzą. Przyczyną urazu może być przeciążenie kręgosłupa podczas podnoszenia ciężarów.
Jeśli plastry termiczne przeciwbólowe nie rozwiązują problemu prawdopodobnie nerw rdzeniowy został wciśnięty pomiędzy dyski kręgosłupa. Aby zapobiec trwałemu uszkodzeniu nerwu kręgowego należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.