Testosteron wpływa na nasilenie przebiegu koronawirusa u mężczyzn

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zidentyfikowano nowy czynnik, którym jest większa podatność mężczyzn na zakażenie koronawirusem w porównaniu z kobietami. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym JAMA Network Open.

 

Według statystyk mężczyźni są bardziej podatni na COVID-19 niż kobiety. Przypisano to faktowi, że w komórkach męskich płuc znajduje się więcej cząsteczek receptora ACE2, które są wykorzystywane przez wirusa do wnikania do komórki. Najnowsze badania wyjaśniają „selektywność” wirusa poziomem testosteronu we krwi.

 

Naukowcy zbadali profil hormonalny ponad 150 mężczyzn i kobiet z ciężkim COVID-19, rejestrując testosteron, estrogen, insulinę i inne hormony. Okazało się, że różne wskaźniki tych hormonów w analizach kobiet nie wpływały na nasilenie przebiegu choroby, podczas gdy u mężczyzn nasilenie choroby było wprost proporcjonalne do poziomu testosteronu we krwi.

 

Na jego niskim poziomie koncentracji, infekcja przebiegała w cięższych postaciach, wywołując wysokie ryzyko przyjęcia na intensywną terapię ... Co więcej, jeśli poziom testosteronu gwałtownie spadał, organizm nie radził sobie z chorobą 8 - 10 razy częściej niż organizm mężczyzn z wysokim stężeniem tego hormonu we krwi.

 

Naukowcy jeszcze nie zorientowali się, dlaczego tak się dzieje. Odpowiedź na to pytanie powinna pomóc w znalezieniu sposobów leczenia takich pacjentów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj