Brytyjczyk prawdopodobnie pierwszą osobą wyleczoną z HIV

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

44-letni mężczyzna z Anglii jest prawdopodobnie pierwszą osobą w historii, którą udało się wyleczyć z HIV. Naukowcy pracujący nad eksperymentalną, nową terapią, wypowiedzieli się, że wirus jest obecnie całkowicie niewykrywalny we krwi pacjenta.

 

Zespół zebrany z pięciu brytyjskich uniwersytetów prowadzi obecnie badania na 50 osobach. Mark Samuels, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia, powiedział dla The Sunday Times: "Badamy realną możliwość wyleczenia HIV. Jest to ogromne wyzwanie, ale mimo że to dopiero początek, postępy są niezwykłe".Obecnie terapie przeciw wirusowi mogą celować w aktywne limfocyty T, które są zakażone wirusem HIV, ale nie mogą wyleczyć uśpionych komórek T. Oznacza to, że organizm pacjenta nadal może reprodukować wirus. "Nasza terapia jest specjalnie zaprojektowana, by oczyścić organizm ze wszystkich komórek zainfekowanych HIV, w tym także tych uśpionych" – Powiedziała profesor Sarah Fidler z Imperial College w Londynie.

Praca przebiega na dwóch etapach, nowe szczepionki pomagają organizmowi rozpoznać jakiekolwiek zainfekowane komórki, a lek o nazwie Vorinostat aktywuje uśpione komórki T. Metoda może wyposażyć układ odpornościowy pacjenta w wystarczającą artylerię do walki z wirusem. Fidler mówi jednak, że naukowcy są wciąż daleko od gotowej terapii: "Będziemy kontynuować nasze testy medyczne przez najbliższe pięć lat."

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj