Komórki macierzyste przywróciły wzrok myszy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Japonii przeprowadzili udany eksperyment przeszczepu komórek macierzystych siatkówki, przywracając wzrok ślepej myszy. 

 

Główną przyczyną utrat wzroku u osób starszych jest zwyrodnienie siatkówki. Często pacjenci borykają się ze zwyrodnieniem plamki żółtej lub retinopatią barwnikową, w wyniku których tracą wzrok z powodu uszkodzenia zewnętrznej warstwy światłoczułych fotoreceptorów. Póki co nie istnieje skuteczne leczenie tych schorzeń.

Jedną z proponowanych metod przywracania wzroku ma być przeszczep komórek macierzystych. W poprzedniej pracy badacze zastosowali do transplantacji tkanki siatkówki wyhodowane z komórek macierzystych. Jednak do tej pory nie było jasne, czy taki zabieg przywróci choremu wzrok.

Eksperci z Centrum Biologii Rozwojowej RIKEN zmienili kod genetyczny komórek skóry dorosłej myszy w taki sposób, by komórki zostały przeniesione do stanu zarodkowo-podobnego. Następnie powstałe komórki są przekształcone w tkankę siatkówki. Po transplantacji formują się nowe fotoreceptory, wiążące się z sąsiednimi komórkami. Wyniki wykazały, że wzrok został przywrócony połowie zwierząt ze zwyrodnieniami siatkówki, były w stanie widzieć światło oraz duże kształty.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj