Opracowano skuteczną metodę leczenia zwyrodnienia plamki żółtej, która przywraca wzrok
Image
Lekarze zrobili duży krok w kierunku leczenia najbardziej powszechnej postaci ślepoty – zwyrodnienia plamki żółtej. Dzięki temu dwoje pacjentów londyńskiego szpitala Moorfields Eye Hospital odzyskało wzrok.
86-letni Douglas Waters, odzyskał wzrok w prawym oku, które jeszcze niedawno było całkowicie niesprawne. 3 lata temu u pacjenta rozwinęło się ostre zwyrodnienie plamki żółtej, związane z wiekiem. Szczęśliwy mężczyzna wyznał, że dzięki nowej terapii wreszcie może czytać gazety.
Plamka żółta jest częścią oka, która umożliwia widzenie na wprost, na przykład rozpoznawanie twarzy, oglądanie telewizji czy czytanie książki. Schorzenia doprowadzające do uszkodzeń w jej obszarze mogą powodować zniekształcenia obrazu, obniżenie centralnej ostrości wzroku, ubytku w polu widzenia, zaburzenia widzenia barw, a w najgorszych przypadkach nawet ślepotę. Zwyrodnienie plamki żółtej powstaje zwykle w wyniku zakrzepów żył w podeszłym wieku.
Naukowcy wyhodowali z komórek macierzystych nową warstwę barwnikowej siatkówki, którą chirurgicznie wszczepili niewidomym pacjentom. Taki „plaster” wykonany z żywych komórek posiada grubość zaledwie 40 mikronów, 6 mm długości i 4 mm szerokości.
Operacja wszczepienia nowej warstwy barwnikowej siatkówki trwała do 2 godzin, a dzięki niej udało się przywrócić wzrok pacjentom, którzy zgłosili się na chętnych do przetestowania nowej terapii. Obecnie osoby, które wcześniej całkowicie straciły wzrok w jednym oku, teraz są w stanie przeczytać nim od 60 do 80 słów na minutę. Naukowcy informują, że już kolejne 8 osób czeka na następne operacje.
Ocena
- 1026 widoków
Dodaj komentarz