Czym są „latające muszki” przed oczami?

Kategorie: 

Źródło: TED-ed

Niewielkie, przypominające łezki lub robaki kształty pokazujące się od czasu do czasu w naszym polu widzenia to nic czym powinniśmy się martwić. Te niewielkie zmiany to męty ciała szklistego, znane potocznie jako „latające muszki”.

 

To złudzenie optyczne powstaje wewnątrz gałki ocznej w ściśle określonych okolicznościach. Muszki to po prostu drobinki, które dostają się do gałki ocznej i rzucają cienie na siatkówkę – światłoczułą tkankę z tyłu oka.

Nie jest to ciało obce, lecz drobinki naszego ciała, które odłączają się od tkanek. Zazwyczaj są to czerwone krwinki lub białko, które osiadają w ciele szklistym. Ponieważ są one wewnątrz oka, poruszają się wraz z gałką oczną. Stąd też trudność w skupieniu na nich wzroku.

 

Jeśli zjawisko to występuje tylko w przypadku patrzenia w niebo, prawdopodobnie jest to jedynie iluzja optyczna. Iluzja ta to zjawisko entoptyczne niebieskiego pola. Są to wrażenia wzrokowe powstające w szczególnych warunkach, które są niezależne od zewnętrznego źródła światła, ponieważ ich źródłem jest układ nerwowy człowieka.

 

Poniższy film dokładnie wyjaśnia zjawisko mętów ciała szklistego oraz proces ich powstawania.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj