Naukowcy stworzyli sztuczną siatkówkę, która przywróci wzrok niewidomym

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowszy wynalazek naukowców niesie nadzieje dla niewidomych. Badacze z Uniwersytetu Telawiwskiego i Uniwersytetu w Linköping stworzyli sztuczną siatkówkę, która może w przyszłości przywracać wzrok.

 

Proteza składa się z kilku cienkich warstw komórek i została wykonana z tanich, nietoksycznych i szeroko stosowanych pigmentów organicznych. Łatwy dostęp do zastosowanych materiałów przełoży się na cenę końcowego produktu.

 

Opracowana błona fotoaktywna przekształca impulsy światła w sygnały elektryczne. Te z kolei stymulują światłoczułe neurony. Sztuczna siatkówka przetwarza również impulsy nerwowe i przekazuje je wzdłuż nerwu wzrokowego do kory wzrokowej.

Urządzenie jest wszczepiane chirurgicznie do oka i może pomóc osobom niewidomym, które straciły wzrok w wyniku degradacji światłoczułych komórek. Przeprowadzone eksperymenty potwierdziły skuteczność protezy, która nie wymaga żadnych złączy zewnętrznych. Autorzy tej pracy nie podają jednak, kiedy ich wynalazek pojawi się na rynku. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Advanced Materials.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Anonim

W serialu meksykańskim z 2009

W serialu meksykańskim z 2009 roku Nie igraj z aniołem aktor William Levy  w filmie Juan Miguel San Roman opracowuje sztuczną siatkówkę żeby uzdrowić swoja niewidomą uchachaną  Maria de Jesus Velarde de San Roman "Marichuy" aktorkę  Maite Perroni i uzdrawia wiele niewidomych od urodzenia osób co wtedy było wielka fikcją  teraz  staje się prawdą niewiarygodne .

0
0

Skomentuj